Z pracy odchodzimy z różnych przyczyn. Mniej lub bardziej przyjemnych. Zazwyczaj jeśli odchodzi pracownik powodem jest znalezienie innej, bardziej rozwijającej i dochodowej pracy. 

Data dodania: 2013-11-13

Wyświetleń: 1143

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pracodawca z kolei może po prostu nie przedłużyć nam etatu, może nie być z nas zadowolony lub redukować koszty firmowe.

Jakkolwiek nie kończyłaby się nasza współpraca z firmą, grunt w tym, by zadbać o rozstanie się w zgodzie i z uporządkowanymi formalnościami prawno-zawodowymi.

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem pozostaje w tym względzie najpowszechniejszą metodą.

Co należy wiedzieć o wypowiedzeniu?

Jednostronne wypowiedzenie umowy o pracę po stronie pracodawcy nie zawsze jest możliwe. Na pracodawcę czyha wiele ograniczeń wynikających z Kodeksu Pracy.

Niektórzy pracownicy są wręcz chronieni przed utratą zatrudnienia na mocy wypowiedzenia umowy. Pracodawca powinien o tym wiedzieć, chcąc podziękować im za współpracę.

Kiedy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy?

Szczególną ochroną objęci są wszyscy ci, którym do osiągnięcia wieku emerytalnego brakuje nie więcej niż cztery lata.

Podobna sytuacja występuje w momencie, gdy pracownik przebywa na urlopie lub innej usprawiedliwionej nieobecności np. ciąży.

Przepisy dotyczące wypowiedzenia umowy nie dotyczą sytuacji, w której firma ogłasza upadłość lub całkowitą likwidację.

Różne okresy wypowiedzenia

Zanim nastąpi wypowiedzenie umowy, należy wziąć pod uwagę okres wypowiedzenia, jaki obowiązuje przy różnego rodzaju umowach. Może on liczyć kilka dni, a może nawet miesiąc. Oczywiście najdłuższy okres dotyczy umowy podpisanej z pracownikiem na czas nieokreślony.

Treść wypowiedzenia

Oświadczenie tego typu powinno mieć formę pisemną, dostarczoną bezpośrednio do danego pracownika.

Niezbędne jest podanie przyczyny, daty wypowiedzenia oraz złożenie podpisów.

Przyczyna wypowiedzenia umowy powinna być na tyle konkretna, by w razie czego pracownik poddając ją w wątpliwość w sądzie nie miał podstawy do jej obalenia.

Co ważne! Jeśli firma, w której byliśmy zatrudnieni zatrudnia więcej niż 20 pracowników, to konieczne jest wypłacenie każdemu, kto odchodzi odprawy, której wysokość i zasadność jest określona w ustawie.

Wypowiedzenie umowy o pracę to przede wszystkim zabezpieczenie dla jednej i drugiej strony. Jeśli chcemy mieć pewność, że rozstajemy się w zgodzie z prawem Kodeksu Pracy, koniecznie dobrze przeanalizujmy wszystkie jego aspekty.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena