Zakup swojego własnego mieszkania to poważna decyzja, o której marzy wielu młodych ludzi. Wkraczanie w dorosłość wiąże się z odpowiedzialnością i potrzebą budowania swojego życia na własną rękę. Własne lokum to jeden z podstawowych elementów samodzielnego życia i wyjścia spod kurateli rodziców.

Data dodania: 2013-10-23

Wyświetleń: 1264

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dzisiaj rynek nieruchomości jest bardzo zróżnicowany i chociaż wielu ludzi narzeka, że bardzo trudno jest zdobyć własne mieszkanie, to jednak trzeba przyznać, że możliwości zamieszkania oddzielnie jest kilka.

Pierwszy i najczęściej wybierany sposób to zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, popularny zwłaszcza w dużych miastach. Oczywiście kredyt jest przeznaczony dla osób pracujących, mających średni poziom zarobków, którzy będą w stanie spłacać comiesięczne raty przez dziesiątki lat. Kredyt hipoteczny zaciąga się na co najmniej 20 lat, a w niektórych przypadkach dochodzi nawet do 30-35 lat. Bank skrupulatnie ocenia zdolność kredytową osoby ubiegającej się o środki finansowe, badając jej bieżące wydatki, zarobki, ewentualne inne zobowiązania finansowe, przeszłość kredytową itd. Nie mając przekonania, że kredytobiorca będzie w stanie regularnie spłacać raty, bank nie udzieli takiej osobie kredytu. Oczywiście każdy bank ma swoją politykę przyznawania kredytów i jeśli wniosek o przyznanie pieniędzy zostanie odrzucony przez jeden bank, nie należy się zrażać i trzeba próbować w innych miejscach.

Nie każdego stać na kredyt hipoteczny w banku, część osób decyduje się na wynajem mieszkania. Ceny są zróżnicowane w zależności od lokalizacji, jednak trzeba przyznać, że miesięczna opłata często jest równa wysokości raty kredytu hipotecznego. Mimo to, wynajmowanie mieszkania wciąż ma wielu zwolenników wśród młodych osób. Jest to dobre rozwiązanie w zwłaszcza wtedy, kiedy nie planujemy długiego pobytu w danym miejscu, nie chcemy się z nim wiązać na stałe, na przykład przyjechaliśmy do danego miasta za pracą, ale nie wiemy czy spędzimy w nim 2 czy 5 lat. Najczęściej na wynajem mieszkania decydują się studenci, którzy przybywają do innych miast w celach edukacyjnych. W grupie kilku studentów łatwiej jest wynająć jakieś lokum, dzieląc się kosztami wynajmu.

W zależności od sytuacji, możliwości finansowych i preferencji danej osoby można wybrać albo kredyt hipoteczny, albo wynajmowanie mieszkania, albo pozostanie w domu rodzinnym.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena