Środowisko naturalne wymaga zainteresowania i pielęgnacji z naszej strony. Kilka słów na temat recyklingu i utylizacji

Data dodania: 2008-04-18

Wyświetleń: 6130

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Recykling (ang. recycling) jest jedną z kompleksowych metod ochrony środowiska naturalnego. Jej zadaniem jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów i ich szkodliwego oddziaływania na środowiska.

Recykling dotyczy dwóch, powiązanych ze sobą działań:
1. Produkcji dóbr z materiałów jak najbardziej odzyskiwalnych (takich, które można wielokrotnie wykorzystać do wytwarzania nowych produktów materialnych i użytkowych),
2. Utylizacja odpadów, czyli powtórnego wykorzystania lub zniszczenia surowców odpadowych lub materiałów, które straciły wartość użytkową, w sposób bezpieczny dla środowiska.

Z recyklingiem ściśle powiązana jest Zasada 3R (ang. Reduce, Reuse, Recycle), która promuje zdrowy dla środowiska styl życia, konsumpcji dóbr i traktowania odpadów.
Spolszczona wersja tej zasady brzmi:
1. Unikaj/ogranicz kupowanie zbędnych rzeczy, czyli ogranicz konsumpcję niepotrzebnych produktów i unikaj towarów niepotrzebnie nadmiernie opakowanych;
2. Użyj powtórnie, czyli wielokrotnie wykorzystaj ten sam towar/produkt, czasem w zupełnie nowym przeznaczeniu;
3. Utylizuj (oddaj do odzysku/recykluj) – kiedy pierwsze dwie zasady są niemożliwe do wykonania, wówczas należy produkt wrzucić do odpowiedniego pojemnika celem ponownego wykorzystania w produkcji.

W ostatnich czasach palącym problemem stało się zagadnienie recyklingu sprzętu elektronicznego, a zwłaszcza recykling komputerów. W naszym kraju firmy produkujące sprzęt elektroniczny nie prowadzą odbioru zużytych produktów.
Natomiast polskie domy, szkoły i biura nasycone są przestarzałym sprzętem komputerowym, który w końcu zacznie trafiać na śmietniki.

Pozostaje mieć nadzieję, że odpowiednie regulacje prawne narzucą na polskich producentów obowiązek odbioru i utylizacji komputerów. W przeciwnym razie wysypiska przepełnią się tonami odpadów elektronicznych, uwalniających do środowiska sporą część tablicy Mendelejewa...
Licencja: Creative Commons
0 Ocena