Przydomowe oczyszczalnie ścieków ulga dla środowiska i budżetu gospodarstw domowych.

Data dodania: 2008-03-13

Wyświetleń: 8110

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 5

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

5 Ocena

Licencja: Creative Commons

W krajach Unii Europejskiej, o czym przekonujemy się na co dzień, dużą wagę przykłada się do ekologii. Sytuacją taka powoduje coraz szybszy rozwój technologii dla środowiska, coraz nowocześniejsze przydomowe oczyszczalnie ścieków powodują nie tylko wymierne skutki dla środowiska, ale również dla budżetu gospodarstw domowych.

Wypieranie pospolitych szamb przez przydomowe oczyszczalnie ścieków, powoduje zmniejszanie kosztów eksploatacji związanych z wywozem szamba, ale również zapobiega problemom związanym z nieszczelnymi szambami, które mogą powodować erozje murów a w efekcie ich pękanie.

W zależności od zasobności portfela i wielkości gospodarstw domowych, średniego dobowego ładunku biologicznego, przydomowe oczyszczalnie ścieków mają różnorodne technologie oczyszczania. Mogą być to oczyszczalnie z zastosowaniem systemów przesiąkających lub biologiczne oczyszczalnie ścieków. Te drugie jednak spełniają swoje zadanie przy gospodarstwach domowych z min. 20 mieszkańcami równoważnymi, stosowane powinny być już przy np. domach wielorodzinnych gdzie pozwolenia wodno prawne wymagają bardzo wysokiej jakości ścieków oczyszczonych.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków z systemem drenażowym są najlepsze w gospodarstwach takich jak domy jednorodzinne, chociaż uniwersalność powoduje, iż odpowiednio zaprojektowana oczyszczalnia poradzi sobie z ładunkiem biologicznym gospodarstw do 100 osób, co powoduje możliwość zastosowania takich rozwiązań nawet jako oczyszczalni gminnych.
Licencja: Creative Commons
5 Ocena