Niezależnie od tego, jaki cel chcemy osiągnąć, ćwiczenia nigdy nie powinny być wykonywane przypadkowo. Plan treningu uwzględniać musi nie tylko to, jakie ćwiczenia będziemy wykonywać, ale także kiedy zaczniemy.

Data dodania: 2013-08-23

Wyświetleń: 1137

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Siłownie zewnętrzne - kiedy zacząć ćwiczyć?

Przede wszystkim, aby w pełni móc skorzystać z dobrodziejstwa wszystkich urządzeń w siłowniach zewnętrznych, trzeba skończyć 14 lat. Warunek prosty, ale jego spełnienie jest niezależne od nas. Ograniczenie to wynika z konstrukcji urządzeń, których użytkowanie jest w pełni bezpieczne dopiero przy odpowiednim wzroście ćwiczącego. Ustalmy, że to jest OK.

Po drugie, musimy terminarz ćwiczeń dostosować do własnych możliwości. Chodzi tu po pierwsze o inne nasze obowiązki - ćwiczenia nie mogą zaburzać ani rytmu pracy, ani obowiązków domowych. Ma to być rekreacja w czystej formie, a więc ćwiczmy w czasie wolnym. Po drugie - każdy ma jakiś własny rytm biologiczny i niektórym lepiej ćwiczy się wieczorami, innym znów rano. U kobiet dochodzą dodatkowo zawiłości menstruacji, czasem bolesnej, które nie tyle uniemożliwiają trening, ile sprawiają, że jest on męczący i niekomfortowy.

Ćwiczyć należy regularnie. Typowo polska moda na ćwiczenia „przed plażą”, czyli od kwietnia do lipca, jest nierozsądna i - co równie ważne - nieskuteczna. Ćwiczyć można o każdej porze roku, tym bardziej, że siłownie zewnętrzne nie są zamykane na zimę - nie ma takiej potrzeby. Wszystkie urządzenia normalnie pracują nawet w bardzo nieprzyjaznych warunkach, więc wystarczy się ciepło ubrać i można ćwiczyć. Oczywiście nie namawiam do ćwiczenia dzień w dzień - jeśli ktoś czuje taką potrzebę, owszem, można, ale warto pamiętać o zasadzie stopniowego zwiększania trudności, a więc także i ewentualnie częstotliwości treningów. To pozwoli zwiększyć skuteczność ćwiczeń i ograniczy zmęczenie mięśni.

Podejmując jakiekolwiek ćwiczenia nalezy pamiętać, że każdy człowiek ma pewien indywidualny rytm, w którym to zyskuje, to traci sprawność. Dopasowując się do niego, możemy zdecydowanie zwiększyć skuteczność treningu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena