Zadbanie o aktywność dziecka poprawia jego motorykę, wzmacnia organizm, rozwija umysł, dobrze wpływa na relacje z innymi dziećmi. Dlatego dzieci powinny zapewniony ruch przynajmniej kilka godzin dziennie.
Żeby zapewnić właściwą dawkę aktywności swoim pociechom, warto wybrać się na plac zabaw. Nieważne czy są to drewniane place zabaw, metalowe czy dmuchańce, ważne, żeby dziecko dobrze się na nich bawiło. Jakie są zalety niesie ze sobą spędzanie czasu na placu zabaw?
Szczęśliwe dzieci
Drewniane place, dmuchańce i inne tego typu obiekty, stanowią niesamowitą frajdę dla dzieci. Można spotkać na nich uśmiechnięte, a zarazem umorusane buzie dzieci bawiących się i śmiejących, które wykorzystują każdą minutę spędzaną na placu.
Ich radość udziela się wszystkim i przyczynia się do wytwarzania endorfin-hormonów szczęścia, które są produkowane podczas aktywności fizycznej. Zatem możliwość beztroskiej zabawy sprawia, że dziecko od razu ma lepszy humor.
Jeden plac, dwie półkule
Ruch to zdrowie. Dzięki zabawom na placu czy dmuchańcu, dziecko rozwija swoją sprawność fizyczną, poprawia koordynację ruchową, a także uczy się kontrolować ciało. Intensywne ćwiczenia wzmacniają układ szkieletowy, mięśniowy i poprawiają wydolność organizmu.
Wspinanie się na dmuchańce czy drabinki na drewnianym placu, uaktywnia półkule mózgowe, które w ten sposób się rozwijają.
Zasady muszą być
Zabawy na placu uczą także integrowania z innymi i przestrzegania pewnych zasad. Kolejka do zjeżdżalni? Trudno, trzeba poczekać. Zabawy w piaskownicy i wymiana foremek? Czemu nie.
Dzięki takim zabawom dzieci uczą się jak współpracować z innymi, budować relacje. W ten sposób poznają reguły współżycia w grupie. Jest to niezwykle cenne doświadczenie, które dzieci nabywają nawet o tym nie wiedząc.
Dotlenić szare komórki
Dmuchańce ponadto zapewniają dawkę tlenu. Odpowiednie dotlenienie mózgu jest niezwykle ważne w rozwoju dzieci. Dlatego im więcej czasu spędzają na świeżym powietrzu tym lepiej.
Ponadto różne urządzenia na placu zabaw, a nawet zwykłe zabawy w piaskownicy, „zmuszają” komórki szare do intensywnej pracy. Przesypywanie, wspinanie się, utrzymanie równowagi, doskonale wpływają na intelekt dziecięcy. Taka nauka przez zabawę.
Ile czasu na placu?
Nie ma sztywnych reguł dotyczących tego, ile czasu dziecko ma bawić się na dmuchańcu czy zwykły placu zabaw. Ważnym jest, żeby ta aktywność była regularna. Codzienne zabawy przynoszą dzieciom wiele korzyści.
Dziecko, które regularnie spędza czas na dmuchańcu czy zwykłym placu zabaw, jest nie tylko bardziej radosne, ale także spokojne. Mózg jest właściwe dotleniony, co przekłada się na lepszą pamięć, łatwiejsze uczenie się nowych rzeczy oraz umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
Dzięki takim zabawom poznaje świat i zasady współżycia społecznego. Ponadto ruch zapewnia mu zdrowy rozwój nie tylko psychiczny, ale i fizyczny.