Przygotowanie bezpiecznej przestrzeni do zabaw na świeżym powietrzu to spore wyzwanie. Bo przecież wiadomo, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, ale z drugiej strony – skupienie się tylko na nim sprawia, że na placu zabawa pojawiają się tylko proste i, nie oszukujmy się, nudne elementy wyposażenia. 

 

Data dodania: 2021-10-05

Wyświetleń: 511

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Bezpieczna zabawa na placu zabaw? To możliwe!

Kluczowa jest nawierzchnia

Elementem, który odgrywa największą rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa na placu zabaw, wcale nie są, jak się czasem może wydawać, drabinki, huśtawki czy karuzele, ale nawierzchnia na plac zabaw. Dawniej stosowało się po prostu piasek, który wprawdzie zapewniał miękkie lądowanie, ale stwarzał konkretne problemy, jeśli chodzi o utrzymanie higieny. Dziś zwraca się też uwagę na to, że drobiny piasku zdecydowanie zbyt łatwo mogą dostać się na przykład do oczu, powodując potencjalnie poważne podrażnienia.

Cała trudność zasadza się więc na stworzeniu nawierzchni, która będzie jednocześnie dość miękka, aby amortyzować ewentualne upadki, ale też trwała. I to spore wyzwanie, ponieważ znaczna część tworzyw ulega degradacji pod wpływem promieniowania UV lub wilgoci, a ani jednego, ani drugiego na placu zabaw nie zabraknie. Biorąc też pod uwagę, że inwestycja powinna być raczej jednorazowa, to problem staje się jeszcze poważniejszy. Te warunki spełniają jednak płyty gumowe na plac zabaw albo maty na plac zabaw wykonane z barwionych mieszanek.

Bezpieczne place zabaw: jak się je tworzy?

Kwestia bezpieczeństwa na placu zabaw to oczywiście nie tylko wybór odpowiedniej nawierzchni. Problem jest bardziej złożony, dlatego warto wspomnieć o kilku aspektach, które bierze się pod uwagę.

  • Wybór właściwego miejsca. Place zabaw powinny być lokalizowane w przestrzeni zapewniającej maksymalne bezpieczeństwo, możliwie nienarażonej na przykład na akty wandalizmu lub zaśmiecanie. Tych zagrożeń wprawdzie nie da się całkowicie wyeliminować, ale nikomu nie trzeba tłumaczyć, że są takie miejsca na osiedlu, w których zniszczenie sprzętu dla dzieci jest w zasadzie tylko kwestią czasu.
  • Odpowiedni projekt placu zabaw. Dobór sprzętu dla dzieci w różnym wieku i odpowiednie ustawienie poszczególnych urządzeń pozwalają uniknąć urazów związanych z przypadkowymi upadkami albo korzystaniem ze sprzętu nie do końca dopasowanego do danej grupy wiekowej.
  • Bezpieczny sprzęt. Tutaj sytuacja jest paradoksalnie dość prosta, ponieważ wystarczy wyposażyć plac zabaw w sprzęt opatrzony odpowiednimi certyfikatami. W większości są to urządzenia bardzo trwałe i niewymagające dodatkowych serwisów i nawet jeśli będą różniły się jakością, to co do zasady powinny zapewnić możliwość bezpiecznej zabawy przez wiele lat.
  • Odpowiednie podłoże na plac zabaw. Bezpieczna nawierzchnia powinna nie tylko chronić przed urazami w razie upadku, ale stanowi też swoiste zabezpieczenie niektórych elementów sprzętowych. Płyty gumowe na plac zabaw zdecydowanie łatwiej też jest utrzymać w czystości, więc minimalizuje się w ten sposób ryzyko upadku na potłuczone szkło czy jakieś inne elementy, które się na placu zabaw nie powinny znaleźć.

Coś dla malkontentów, czyli dlaczego piasek raczej już nie wróci

Osoby, które pamiętają zabawy na placach zabaw, na których bezpieczna nawierzchnia oznaczała nieszczególnie drobny piach, lubią wybrzydzać na dziś używane gumowe maty. I owszem, zabawa na piasku miała swój urok, ale jednak nie było to idealne rozwiązanie.

  • Codzienne utrzymanie gumowej maty sprowadza się do jej zamiatania, a zresztą w wielu przypadkach wystarczy tylko zebrać większe śmieci. Piach wymagał grabienia i to najlepiej na dość znaczną głębokość.
  • Gdyby wszyscy umieli się zachować i na przykład potrafili wyrzucić śmieci do pojemnika, a psy wyprowadzać tam, gdzie należy, to być może wtedy piach by się bronił (ale też raczej nie). Ponieważ jednak nie można tego zagwarantować, to gumowe maty na plac zabaw są po prostu lepsze.
  • Niezaprzeczalną zaletą mat na plac zabaw jest to, że z elementów barwionych na różne kolory można układać naprawdę świetnie wyglądające wzory, dzięki czemu wyobraźnia dziecięca ma jeszcze więcej bodźców niż w największej nawet piaskownicy. Na takim placu – choć nie dla wszystkich będzie to oczywiste – odbywa się nie tylko świetna zabawa, ale też rozwój!
Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena