Przy wyborze grzejników pokojowych należy brać pod uwagę rozmaite przesłanki. Chodzi generalnie o to, aby urządzenia te jak najlepiej dopasować do konkretnych potrzeb.

Data dodania: 2013-08-08

Wyświetleń: 1136

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przy tej sposobności kupujący uwzględniają rozmaite rzeczy – m. in. to jaki materiał został wykorzystany do wykonania danego modelu. Opcji jest tutaj kilka.

Grzejniki ze stali

Zdecydowanie najbardziej rozpowszechnione są grzejniki stalowe. Ich cenowa rozpiętość jest spora, dlatego też klient łatwo je dopasuje do możliwości własnego portfela. Modele te są dostępne w licznych formach – niektóre z nich kojarzą się ze starymi kaloryferami, inne natomiast odznaczają się bardzo nowoczesnym wzornictwem. Grzejniki stalowe są cięższe aniżeli aluminiowe, ale z drugiej strony są tańsze i sprzedawane w bogatszej gamie produktów. W ich przypadku konwencja zaczyna się w stosunkowo krótkim czasie – wystarczy na to jakieś pięć minut (przy założeniu oczywiście, że temperatura jest odpowiednia, powinna się ona mieścić w przedziale od 32 do 35 stopni Celsjusza). Zawartość wody w grzejnikach stalowych jest dosyć niska, więc użytkownik ma większe pole manewru w zakresie sterowania nimi. Jeśli zaś chodzi o ich konstrukcję, to wyszczególnia się dwa podstawowe rodzaje tych grzejników – rurowe oraz płytowe. Jeśli ktoś chce wymienić stare kaloryfery na nowoczesne grzejniki stalowe, będzie musiał też najczęściej pomyśleć o modernizacji całej instalacji grzewczej z uwagi na inny rozstaw przyłączeń.

Modele aluminiowe, miedziane i żeliwne

Do dyspozycji użytkowników są również grzejniki aluminiowe oraz miedziane. Na ogół nie przysparzają one kłopotów instalacyjnych – w porównaniu ze starymi kaloryferami rozstaw przyłączeń jest w tym przypadku przeważnie taki sam. Dużą zaleta tych modeli jest to, że są one lżejsze od stalowych, co przysparza mniej trudności przy transporcie. Kolejnym ich atutem jest bardzo wysoka odporność na procesy korozyjne, co wpływa na wydłużenie ich żywotności. W ofercie niektórych producentów można znaleźć takie grzejniki z aluminium, które sprzedaje się na żeberka. W ten sposób wielkość grzejnika klient może bardzo dobrze dopasować do danego pomieszczenia. Należy jednak uważać na to, by grzejniki aluminiowe nie znajdowały się w pomieszczeniach, gdzie mogą być narażone na reakcje chemiczne z kwasami. Zainteresowanie modelami aluminiowymi i miedzianymi, pomimo licznych ich zalet, jest niższe niż ma to miejsce w przypadku grzejników stalowych – decydującą rolę odgrywa tu bowiem cena. Istnieją również modele żeliwne, aczkolwiek z każdym kolejnym rokiem tracą one na popularności.


Licencja: Creative Commons
0 Ocena