Wykazują one, że dorośli, którzy brali udział w kojącej umysł, spokojnej medytacji lub chociaż w sposób umiarkowany ćwiczyli bądź praktykowali proste ćwiczenia przez 8 tygodni, znacznie mniej cierpieli na dolegliwości spowodowane okresem zimowym czy ogólnie chłodniejszą i bardziej mokrą aurą na dworze.
Naukowcy opublikowali swoje wnioski w Annals of Family Medicine. Badacze oparli swoje prace na 150 ochotnikach, z których 80% stanowiły kobiety. Wszyscy uczestnicy mieli powyżej 50 roku życia i zostali podzieleni losowo na trzy grupy. Jedna z grup została przetrenowana do medytacji, którą praktykowała regularnie przez 8 tygodni. Kolejna grupa przez 8 tygodni ćwiczyła szybkie chodzenie lub jogging pod okiem trenerów. Grupa kontrolna nie wykonywała żadnych zadań.
Naukowcy monitorowali zdrowie badanych przez przeprowadzane co dwa tygodnie rozmowy telefoniczne oraz wizyty laboratoryjne trwające od września, aż do maja. W wywiadach nie pytano czy osoby w dalszym ciągu praktykowały medytację lub ćwiczenia po trwającym 8 tygodni stażu.
Uczestnicy, którzy medytowali opuścili o 76% mniej dni w pracy w okresie wrzesień-maj niż grupa kontrolna. Osoby, które ćwiczyły chód czy jogging, w domu z powodu choroby zostały o 48% mniej w tym samym czasie. Dodatkowo okres przeziębienia w grupach, które medytowały bądź ćwiczyły trwał średnio 5, a w grupie kontrolnej 8 dni.
Badania laboratoryjne potwierdziły, że samodzielne zgłaszanie przeziębienia jest powiązane z poziomem antyciał w organizmie, które są markerem na obecność wirusów.
Trening związany z medytacją wydaje się zapobiegać lub chociaż redukować występowanie jak i długość trwania przeziębienia, twierdzi Bruce Barret z Departamentu Zdrowia Rodzinnego w Stanach Zjednoczonych. Zastrzega jednak, że niniejsze wnioski jak i całe badania są wciąż na etapie wstępnym.