Jeśli chcesz żyć swoim życiem z większą świadomością i intencją, jednym ze sposobów wejścia w ten stan wzmożonej uwagi jest praktyka medytacji . Szczególną techniką medytacji, która może być szczególnie pomocna, jest Kundalini, która skupia się na pierwotnej energii. Medytacja Kundalini to sposób na ukierunkowanie energii i uwolnienie się od stresu i życie na „autopilocie”.

Data dodania: 2021-07-27

Wyświetleń: 803

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak praktykować medytację Kundalini?

Historia medytacja Kundalini

Dokładne początki medytacji Kundalini nie są znane, chociaż jej tradycje sięgają około 1000 p.n.e. do 500 p.n.e. W sanskrycie kundalini oznacza „zwinięty wąż” i odnosi się do starożytnego przekonania, że ​​każda osoba nosi „boską” energię u podstawy kręgosłupa. Ta tradycja medytacji ma na celu przebudzenie, uwolnienie i okiełznanie tej energii.


Mediacja Kundalini została spopularyzowana na Zachodzie przez Yogi Bhajana, który opracował i wprowadził własną formę jogi Kundalini w Stanach Zjednoczonych pod koniec lat sześćdziesiątych. Odtąd medytacja stała się popularnym sposobem rozwijania większej świadomości ciała, uważność i odprężające , wśród innych korzyści.

Cel medytacji Kundalini

Medytacja Kundalini jest częścią jogi Kundalini i ma na celu przenoszenie energii przez ciało. Opiera się na koncepcji, że energia u podstawy kręgosłupa (znana również jako czakra korzenia) musi zostać uwolniona przez siedem czakr ciała, a następnie przez czakrę korony nad głową.

Ten proces uwalniania energii z ciała ma na celu stworzenie systemu komunikacji między umysłem a ciałem, aby złagodzić problemy psychiczne, fizyczne i duchowe. Ten system sprowadzania świadomości do ciała poprzez łączenie się z oddechem ma na celu ułatwienie bycia obecnym, ustanawianie nowego rytmu i komunikowanie się z wyższą wersją siebie.

Medytacja Kundalini nie jest zbiorem wierzeń ani religii. Zamiast tego jest to system wywoływania energii w sobie i rozwijania świadomości ciała i umysłu.

Praktyka powinna być traktowana jako technika medytacji, w przeciwieństwie do systemu wierzeń, który pomaga ludziom oczyścić świat z bałaganu i uzyskać dostęp do wewnętrznego ja. Ponadto, zamiast zapewniać natychmiastową ulgę, oświecenie lub „rozwijanie”, zwolennicy twierdzą, że do osiągnięcia optymalnych korzyści potrzebna jest wytrwałość i konsekwentna praktyka.

Podobnie jak branie prysznica każdego dnia oczyszcza ciało fizyczne, jogini postrzegają medytację Kundalini jako sposób na oczyszczenie umysłu. To metoda na odmłodzenie po stresującym dniu, radzenie sobie ze stresem w danej chwili i/lub przeciwdziałanie zmęczeniu. Ma również na celu pomóc zrównoważyć twoją energię (lub czakry) i uspokoić twój umysł, dzięki czemu działasz celowo, a nie tylko reagujesz na swoje myśli i otoczenie.

Możliwe korzyści medytacji Kundalini

Korzyści płynące z nauki praktykowania medytacji Kundalini można podsumować jako zwiększenie świadomości i intencji w codziennym życiu. W szczególności można to zobaczyć na kilka różnych sposobów, w tym:

 • Wspomaganie koncentracji i zapobieganie zmniejszaniu się z równowagi z powodu przypadkowych myśli
 • Przełamanie automatycznych codziennych rutyn i wprowadzenie w stan uważności
 • Przywracanie równowagi umysłowi, ciału i duszy
 • Budowanie swoją twórczej energii, aby realizować projekty w swoim życiu
 • Tworzenie świadomości ciała
 • Poprawa wzorców mózgowych i równowagi emocjonalnej
 • Pomoc w zmniejszeniu niepokoju 
 • Pomoc w uwolnieniu się od stresu i odnalezienie poczucia spokoju
 • Poprawa funkcjonowania poznawczego 
 • Poprawa snu i problemów ze snem
 • Nauka prawidłowego oddychania (do przepony) i zwiększanie pojemności płuc

Jak działa praktyka Kundalini

Poniżej znajdują się kroki, które powinieneś wykonać, aby rozpocząć bardzo podstawową praktykę medytacji Kundalini. Pamiętaj, że lepiej zacząć od małych rzeczy. Wybierz wykonalne zobowiązanie do medytacji, które według ciebie możesz wypełniać każdego dnia.

Unikaj robienia zbyt wiele zbyt szybko, co może wydawać się przytłaczające i zniweczyć twoje wysiłki. Nawet pięć minut każdego dnia medytacji Kundalini może ci pomóc, więc nie lekceważ wartości nawet tej najbardziej podstawowej praktyki.

 1. Wybierz lokalizację

Mediację Kundalini można przeprowadzić w dowolnym miejscu. Najlepiej znaleźć cichą, wolną od rozpraszania przestrzeń, w której panuje komfortowa (nie za gorąca, nie za chłodna) temperatura. Powinno to być miejsce, w którym uważasz, że jest spokojne i gdzie nie będzie ci przeszkadzać. Może to być miejsce, w którym zbierasz swoje ulubione rzeczy. Trzymaj przy sobie butelkę wody.

 1. Wybierz, w co się ubrać

Ubierz się w to, co ci odpowiada. Wielu praktykujących decyduje się na noszenie luźnych, wygodnych, bawełnianych ubrań i potencjalnie nakrycia głowy, takiego jak bawełniany szal. Twoje ubrania powinny być czyste, świeże i idealnie jasne, aby wzmocnić uczucie lekkości.

 1. Zdecyduj, kiedy ćwiczyć

Możesz ćwiczyć z samego rana, aby ustalić swoje intencje na dany dzień – lub wykorzystać czas, w którym najmniej będziesz przeszkadzać. Możesz też ćwiczyć przed snem, aby odpocząć przed kolejnym dniem. Prawie każda pora działa, ale staraj się unikać medytacji po dużym posiłku, ponieważ twoje ciało będzie zajęte trawieniem.

 1. Przyjmij wygodną pozycję

Usiądź na podłodze ze skrzyżowanymi nogami lub usiądź na krześle z ciężarem opartym na stopach. Co najważniejsze, wybierz wygodną dla siebie pozycję, w której możesz siedzieć prosto z prostym kręgosłupem. Zamknij delikatnie oczy, aby były zamknięte w około 90%. Możesz usiąść na wełnianym lub bawełnianym kocu lub położyć pod sobą poduszkę dla wygody.

 1. Wybierz długość praktyki

Może to trwać od trzech minut do dwóch i pół godziny. Niektóre często wybierane długości medytacji to 11 minut, 15 minut, 22 minuty, 31 minut itd. Wszystko, co działa na twój harmonogram i cele, jest idealne.


 1. Wybierz mantrę

Podczas oddychania będziesz śpiewać mantrę, która pomoże ci się skupić. Dobrym przykładem dla początkujących jest mantra „sat nam”, co oznacza „prawda jest moją tożsamością”.

Śpiewaj "sat" podczas wdechu i "nam" podczas wydechu. Możesz śpiewać na głos, głośnym szeptem lub po cichu w swojej głowie. Możesz także wybrać inną frazę lub dźwięk do powtórzenia. Jakakolwiek mantra, która przemawia do ciebie i wydaje ci się słuszna, jest słuszna.

Celem intonowania jest kierowanie twoją energią. Aktywnie słuchaj siebie, jeśli intonujesz na głos, lub wizualizujesz, jak mantra jest zapisywana, jeśli wypowiadasz ją w swojej głowie. Możesz również powtarzać swoją mantrę o innych porach dnia, jeśli czujesz się zestresowany.

Celem mantry jest wyrwanie się ze starych wzorców, więc mantra powinna zawsze odzwierciedlać stan, w którym chcesz się znaleźć, a nie ten, w którym jesteś teraz.

 1. Zacznij koncentrować się na oddechu

Zwróć uwagę na swój oddech i stopniowo zacznij go zwalniać. Twoim celem będzie, aby jedna runda wdechu i wydechu trwała około siedmiu do ośmiu sekund. Podziel wdech i wydech na segmenty, tak aby robić krótkie wdechy lub wydechy podzielone na przerwy.

Staraj się to zrobić, aby podczas pełnego oddechu były cztery segmenty zarówno wdechów, jak i wydechów. Oddychaj przez nos przez cały czas. Jeśli w którymkolwiek momencie poczujesz zawroty głowy, przerwij praktykę.

 1. Poczuj poruszający się oddech

Kiedy ćwiczysz oddychanie i śpiewanie, skup się na tym, jak twój oddech przepływa przez twoje ciało i pomaga ci się zrelaksować. Za każdym razem, gdy twój umysł zaczyna błądzić, świadomie skup się z powrotem na oddechu i mantrze.

 1. Zakończ medytację

Kontynuuj ten cykl oddychania przez wcześniej ustalony czas mediacji. (Ustaw zegar, abyś wiedziała, kiedy przestać.) Zakończ medytację, robiąc głęboki wdech, ściskając dłonie lub podnosząc ręce do góry, a następnie relaksując się i wydychając.

 1. Stopniowo zwiększaj swoją medytację

Stopniowo staraj się wydłużać czas medytacji. Podczas ćwiczeń skup się na przychodzeniu i odejściu myśli, obserwuj uczucie energii poruszającej się wzdłuż kręgosłupa i uczucie euforii w ciele.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena