Planujesz zakup samochodu? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź, jakie czekają Cię wydatki za ubezpieczenie OC.

Data dodania: 2013-07-29

Wyświetleń: 1006

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wybierając nowy samochód w pierwszej chwili, kierujemy myśli w stronę wymarzonego modelu. Interesuje nas wygląd, wnętrze pojazdu oraz jego wyposażenie. Dopiero później zaczynamy myśleć praktycznie. Sprawdzamy pojemność silnika, przeliczamy, jakie zapłacimy rachunki za paliwo i wymianę części.

Czy pamiętamy o składce OC?

Wprawdzie to wydatek jednorazowy w ciągu całego roku, ale wysokie opłaty mogą nam i tak zepsuć przyjemność korzystania z wymarzonego auta.

Słyszałam, że największy wpływ na wysokość składki ma pojemność silnika. Postanowiłam to sprawdzić.

Aby mieć jak najlepszy pogląd na sprawę, sporządziłam porównanie cen ubezpieczeń OC najpopularniejszych modeli samochodów (Skoda Octavia, Skoda Fabia i Volkswagen Golf), korzystając z internetowych kalkulatorów.

Przyjęłam następujące dane kierowcy: wiek - 40 lat, zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy - 10 lat. Założyłam, że mieszka na terenie małego miasta - ok. 40 tys. mieszkańców.

Wybrane samochody wyprodukowano w 2001 roku, a rodzaj paliwa to benzyna.

Przy najniższych pojemnościach silnika (1390 cc) proponowane ceny zaczynały się już od 300 złotych. Za największą pojemność w tym samym modelu samochodu, te same firmy liczą już od 400 zł (1984 cc) do 500 zł (2792 cc)

Wyliczenie składek OC potwierdziło moje przypuszczenia. Wprawdzie wydaje się, że różnice nie są duże, jednak zauważę, że wybrałam właściciela według bardzo korzystnych czynników wpływających na składkę. Tym samym kwota wyjściowa nie jest wysoka.

Jeżeli wyliczymy, że różnice cen między najmniejszą a największą pojemnością sięgają rzędu od 20 do nawet 70%, to łatwo skalkulować, jakie składki zapłacą klienci z wyjściowym ubezpieczeniem powyżej 1000 zł. Nie wspomnę już nawet o właścicielach nowszych modeli samochodów i cenie pełnego pakietu OC/AC.

Jeżeli posiadanie samochodu o dużej pojemności silnika to tylko nasz kaprys, a nie uzasadniona potrzeba, przemyślmy jeszcze dogłębniej ostateczną decyzję. Osoby mieszkające w dużych miastach i poruszające się najczęściej po ich terenie, mogą nawet nie mieć możliwości sprawdzenia mocy auta, natomiast z pewnością poczują błyskawiczne zużycie paliwa i idące za tym topniejące oszczędności.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena