Zioła, kwiaty i owoce mogą wspomóc leczenie, zmniejszyć objawy zakrzepicy, a także zapobiec jej rozwojowi. Mimo tych właściwości zalecamy przed ich użyciem konsultację z lekarzem. Leczenie zakrzepicy wymaga indywidualnego rozpoznania, gdyż każdy przypadek jest inny i wynika z różnych przyczyn. Prawidłowa diagnoza decyduje o metodzie terapii i jej skuteczności.
Leki z pól, łąk i ogrodów
Nasiona kasztanowca zawierają escynę - substancję zmniejszającą lepkość krwi, działającą przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Escyna uszczelnia także ścianki naczyń krwionośnych i poprawia krążenie żylne. Na rynku dostępne są preparaty do stosowania zewnętrznego (żele oraz maści), jak i wewnętrznego (tabletki, kapsułki). Nasiona kasztanowca skutecznie wzmacniają ściany naczyń tylnych.
Głóg i pestki winogron to źródło zmniejszających obrzęki procyjanidów. Substancje te wykazują też działanie przeciwzakrzepowe. Z dostępnych w aptekach preparatów polecamy preparaty na bazie wyciągu z pestek winogron, a do domowej kuracji - napar z głogu: łyżkę zmiażdżonych owoców głogu zalać szklanką wody i podgrzewać pod nakryciem, nie dopuszczając do wrzenia, przez 20 minut. Ostudzić, przecedzić, pić dwa razy dziennie po pół szklanki.
Gryka dostarcza z kolei dużych ilości rutyny wzmacniającej naczynia krwionośne i poprawiającej ukrwienie, a także zmniejszającej ryzyko obrzęków. Rutynę albo jej pochodne znajdziemy w wielu preparatach dostępnych m.in. w aptekach.
Czosnek zawiera wiele substancji poprawiających krążenie i hamujących powstawanie skrzepów znanych w zakrzepicy żył. Można zażywać preparaty z czosnkiem lub też przygotować domowy olej czosnkowy: 10 drobno pokrojonych ząbków czosnku włożyć do słoika, zalać 200 ml oleju z oliwek extra vergine (czyli z pierwszego tłoczenia), odstawić na 5 dni. Codziennie wypijać 1-2 łyżki oleju.