Kto jeszcze pamięta mecze oglądane na radzieckim telewizorze marki Rubin, w czasie których kolor na koszulce i spodenkach gonił piłkarza? Dziś wymagania w stosunku do sprzęt telewizyjnego są zdecydowanie wyższe.
Raz, nie tylko jakość obrazu, dźwięku i funkcje 3D
Owszem, należy zwrócić uwagę na to, jaka jest jakość prezentowanego w telewizorze obrazu. Bądź co bądź, kino domowe to przede wszystkim obraz właśnie, dlatego należy zadbać o to, aby był najlepszego gatunku. Tyle, że wszystkie nowoczesne odbiorniki spełniają standardy stawiane przed tego rodzaju produktami.
Podobnie jest w przypadku dźwięku. Rozbudowane systemy głośników, wzmacniaczy i subwooferów to konieczność i trudno znaleźć kino domowe, które nie będzie ich miało. Być może nieco rzadziej spotykane są w sprzedaży odbiorniki wykorzystujące technologię 3D, jednak także i one krok po kroku zdobywają sobie rynek.
Dwa, WLAN jest koniecznością
Tym, na co trzeba koniecznie zwrócić uwagę jest możliwość połączenia telewizora z innymi urządzeniami domowymi. Niezbędna będzie do tego sieć WLAN, której obsługa powinna być integralnym elementem funkcjonalności telewizora. Kino domowe, które odtwarza jedynie płyty DVD to nieporozumienie. Ale uwaga!
DLNA bardzo się przyda. Co to za skrót? Oznacza organizację zrzeszającą producentów sprzętu elektronicznego wyznaczającą standardy dla tego typu urządzeń. Kupując kino domowe warto wybierać takie, które je spełniają. Dzięki temu można będzie bez problemu dopasować telewizor do innych domowych urządzeń i połączenie ich wszystkich we wspólnie działającą sieć.
Trzy, przeglądarka współpracująca
To oczywiście jednak za mało. Co z tego, że będzie można połączyć się z komputerem bez kabla, skoro braknie wyjścia na miasto. Dlatego należy kupować takie telewizory, które mają połączenie z internetem i do tego obsługują wszystkie najnowsze standardy, takie jak choćby HTML5.
Dzięki temu będzie można używać kina domowego tak, jak komputera z internetem. W wygodny sposób można będzie więc przeglądać witryny www i szukać informacji, które mogą przydać się w czasie seansu filmowego. Koniec końców każdemu zdarzyło się chyba, że zechciał sprawdzić, w jakim konkretnie miejscu kręcone były sceny w danym filmie z serii o Jamesie Bondzie. Zamiast włączać komputer, można wykorzystać do sprawdzenia tej informacji odbiornik telewizyjny.
Cztery, cyfrowe nagrywanie
Nie można także zapomnieć o funkcji, która pozwoli na nagrywanie oglądanych (lub nie) programów. Cyfrowa nagrywarka jest wprawdzie dostępna jedynie w przypadku niewielkiej liczby odbiorników, jednak jest to bardzo przydatna opcja. Dodatkowo nie można zapomnieć o powiązanej technologii – HbbTV.
To z kolei telewizja hybrydowa, której zadaniem jest łączenie emisji sygnałów telewizyjnych z treściami multimedialnymi.
Pięć, dostęp do filmów
Jest wreszcie kwestia tego, co kino domowe ma pokazywać. Filmy z płyt DVD? Ściągnięte z internetu produkcje zapisane na dysku twardym? A może po prostu programy telewizyjne? Jeśli ktoś kupi odbiornik z funkcją HbbTV, będzie mógł dodać do listy także filmy udostępniane przez internet w ramach takich platform, jak Apple TV czy Google TV.
W ten sposób można na ekranie telewizora oglądać zarówno kanały YouTube, jak i transmisje telewizyjne z innych krajów czy wiadomości Wall Street Journal. Za opłatą zyskuje się też dostęp do seriali i filmów zgromadzonych w sieci. Jednym słowem, można w pełni wykorzystywać posiadane kino domowe.