Przy wyborze anteny satelitarnej należy wziąć pod uwagę następujące parametry:
- zysk anteny
- kąt połowy mocy
- wymiary reflektora
- wymiary zewnętrzne
- materiał wykonania czaszy
- materiał wykonania akcesoriów
- uchwyt konwertera
- masa
- sposób montowania
Materiały, z których mogą być wykonane czasze anten satelitarnych: stal, aluminium, tworzywa sztuczne. Stalowe i aluminiowe kosztują najmniej, stalowe są jednak najbardziej narażone na korozję. Ze względu na odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz dobre parametry ogniskowania najbardziej poleca się czasze wykonane z tworzyw sztucznych. Wadą tych ostatnich jest jednak słaby współczynnik rozszerzalności termicznej: czasze metalowe lepiej zachowują się w ekstremalnych warunkach pogodowych.
W Polsce do odbioru sygnału satelitarnego minimalna średnica czaszy powinna wynosić 60 cm. Taka antena spokojnie wystarcza do odbioru 1 satelity (nie wystarcza jednak przy złej pogodzie do odbioru sygnału platformy n - tu poleca się raczej czasze min. 80 cm).
Anteny o większych czaszach, 80 - 90 cm zapewniają najlepszy odbiór sygnału. Umożliwiają budowanie układów wielokonwertorowych. Charakteryzują się wysokim zyskiem anteny (ok. 39 dBi). Dodatkowym atutem anten tego typu jest możliwość zamontowania ich na balkonie (z większymi czaszami jest już problem).