Sam rzut lub projekt na papierze nie oddaje w pełni charakteru danego obiektu, natomiast wizualizacje architektoniczne służą do urzeczywistnienia idei danego projektu. Klient może w pełni zapoznać się z charakterem danego projektu i zrozumieć zamysł projektanta.
Oczywiście, nie każde biuro architektoniczne daje możliwość zapoznania się z końcowym efektem pracy w postaci wizualizacji, a klienci biur, które dają taką możliwość, nie zawsze z niej korzystają. Wizualizacje nie są tanie, dlatego nie każdy klient się na nie decyduje. Pamiętać jednak należy, że gdy inwestujemy duże pieniądze warto być w stu procentach przekonanym do wybranej koncepcji czy aranżacji. Zakup wizualizacji daje taką pewność. Dzięki niej widzimy realny efekt projektu, całkowitą aranżację wnętrz, ale i rzut budynku z zewnątrz.
Absolutnym hitem współcześnie są wizualizacje architektoniczne w 3D. Dzięki tej technologii możemy zauważyć grę świateł, fakturę i kolor poszczególnych elementów, rodzaj i charakter użytych materiałów, a nie tylko rozkład pokoi, jak w przypadku zwykłych planów. Wizualizacje dają więc znacznie większe możliwości samym projektantom. Niekiedy bowiem pomysły mogą wydać się klientom zbyt awangardowe i niemieszczące się w ramach ich wyobraźni. Dzięki wizualizacjom mogą zobaczyć efekt końcowy, oswoić się z pomysłem eksperta, a czasem także wnieść poprawki. Dzięki temu, klient może być w pełni spokojny, że efekt końcowy będzie zgodny z jego gustem i nie będzie rozczarowań czy przykrości.
Reasumując, można stwierdzić, ze wizualizacje w architekturze mają za zadanie uprościć moment przygotowania aranżacji. Wizualizacje ułatwiają też relacje pomiędzy klientem, a projektantem poprzez ukazanie efektu końcowego jeszcze przed realizacją pomysłów. Wizualizacje doceniają wszyscy, co widać po licznych opiniach na forach budowlanych. Dziedzina ta zyskuje coraz większe grono zwolenników zwłaszcza wśród deweloperów i stylistów wnętrz.