Zapomnijmy o tanich okularach przeciwsłonecznych z bazaru za 15zł. Dobre okulary przeciwsłoneczne powinny mieć przede wszystkim atestowane filtry ochronne przed promieniami słonecznymi.

Data dodania: 2013-02-13

Wyświetleń: 2407

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bez nich tak naprawdę nie chronimy oczu, a nawet narażamy na dodatkowe szkody (pod wpływem przyciemnienia soczewek źrenice rozszerzają się i wpuszczają więcej promieniowania do wnętrza oka).

Salon optyczny pomoże Ci zaopatrzyć się w certyfikowane okulary przeciwsłoneczne. Nie muszą być one bardzo drogie - ważne, żeby miały stosowne filtry (w niektórych salonach można to sprawdzić doświadczalnie).

Gdy tylko zbliża się lato, a nawet już w czasie pierwszych prawdziwych dni wiosny, tłumnie szturmujemy stoiska z okularami przeciwsłonecznymi.

Z reguły przy wyborze konkretnej pary kierujemy się przede wszystkim wyglądem i ceną. Musi być modnie, efektownie, ale i nie za drogo. Albo wręcz przeciwnie - dla miłośników drogich marek - im drożej, tym lepiej.

W tym wszystkim zapominamy o sprawie najważniejszej. Okulary przeciwsłoneczne powinny przede wszystkim chronić nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem promieni słonecznych.

Dobre filtry to podstawa

Nie ryzykujmy zakupu najtańszych okularów przeciwsłonecznych na bazarze. Nikt nie da nam gwarancji, że mają niezbędne filtry. Nawet jeśli naklejki na szkłach mówią coś innego.

Optyk dobre okulary przeciwsłoneczne proponuje już za kilkadziesiąt złotych. Za tę cenę nie dostaniemy modelu znanej marki, ale z całą pewnością znajdziemy coś ładnego i spełniającego wszelkie normy.

Przy nieco większym budżecie (100-200zł) mamy już naprawdę szeroki wybór okularów, także tych z dodatkowymi "bajerami", np. powłoką polaryzacyjną.

Rozmiar ma znaczenie

Panująca od pewnego czasu moda na duże szkła w okularach przeciwsłonecznych może się podobać lub nie, ale z pewnością powinna być pozytywnie oceniana z punktu widzenia ochrony oczu.

Pamiętajmy, że przy zbyt małych lub źle dopasowanych do oczodołu szkłach, okulary mogą po prostu nie spełniać swojej funkcji ochronnej.

Okulary przeciwsłoneczne nie tylko latem

Nie zapominajmy, że okulary przeciwsłoneczne powinniśmy nosić zawsze wtedy, kiedy nasze oczy narażone są na działanie promieniowania słonecznego. Nie chowajmy ich do szuflady z końcem wakacji!

Szczególnie niebezpieczne może być słońce w zimie, kiedy jego promienie odbijają się od śniegu. Bez odpowiedniej ochrony w zimie możemy nabawić się tzw. "ślepoty śnieżnej", czyli niebezpiecznego dla oczu oparzenia siatkówki.

Na wakacje i do pracy

W okulary przeciwsłoneczne powinniśmy uzbroić się nie tylko wyjeżdżając na wakacje. W wielu zawodach powinny być one nieodłącznym elementem wyposażenia. Dotyczy to np. kierowców czy osób pracujących na wodzie.

Licencja: Creative Commons