Wprowadzenie do metody ćwiczeń Pilatesa pozwalającym utrzymać szczupłą sylwetkę i dobrą kondycję, bez nadmiernego rozbudowywania mięśni.

Data dodania: 2008-03-09

Wyświetleń: 5843

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nazwa ćwiczeń nawiązuje do nazwiska samego twórcy Josepha H. Pilatesa. Służą one ogólnej poprawie stanu zdrowia zarówno psychicznego jak i fizycznego.

Kilka słów o twórcy

Twórca popularnych ćwiczeń był z natury słabowitym dzieckiem i cierpiał m.in. na astmę i krzywicę. Zmobilizował się jednak nie chcąc by choroby przykuły go do łóżka i sam zaczął wykonywać różne ćwiczenia i trenować mięśnie. Dzięki temu jako nastolatek był zdrowym i sprawnym człowiekiem, trenował różne sporty m.in. boks, nurkowanie, narciarstwo, gimnastykę. Jednym z jego osiągnięć są występy cyrkowe.
Jako trzydziestolatek został zawodowym bokserem i nauczycielem samoobrony detektywów z głównej kwatery Scotland Yardu. Podczas pierwszej wojny światowej, internowany, pracował nad sposobami utrzymania dobrego stanu zdrowia.
Jego system opiera się na wierze, że dobry stan zdrowia można uzyskaćc z połączenia sprawności fizycznej i pozytywnego myślenia. Po wojnie, podczas podróży do Ameryki poznał swoją przyszłą żonę Clarę, o podobnie jak on radykalnych poglądach na temat zdrowia i sprawności fizycznej, i wspólnie otworzyli studio ćwiczeń, które szybko zaczęło się cieszyć popularnością. Metoda Pilatesa szczególnie zainteresowała tancerzy, aktorów, sportowców i gimnastyków, którym zależało na większej witalności i wytrzymałości bez rozbudowywaniu masy mięśniowej. Jego podejście do zdrowia wymagało poświęcenia w regularnym wykonywaniu ćwiczeń oraz diecie sprzyjającej zdrowiu fizycznemu i umysłowemu, ale też determinacją i motywacją. Pilates pomagał też osobom cierpiącym z powodu urazów, prowadząc ich rehabilitację. Pilates napisał wiele książek, m.in. Twoje zdrowie, Powrót do życia dzięki metodzie kontroli ciała. Sam twórca dożył sędziwego wieku 87 lat utrzymując do samego końca bardzo dobry stan zdrowia i dobre samopoczucie.

Oddech

Jednym z najważniejszych elementów techniki Pilatesa jest prawidłowy kontrolowany oddech. Podobnie jak w jodze, tai chi, także tu kładzie się nacisk na świadome oddychanie dla osiągnięcia stanu wyciszenia, skupienia rozluźnienia napięcia w mięśniach. Oddech metodą Pilatesa polega na wciąganiu powietrza w kierunku pleców i boków. Płuca się napełniają , przepona rozszerza, a klatka piersiowa zostaje rozepchana na boki. Podczas wydechu przepona napina się, wypychając powietrze z płuc. Każdy krok w ćwiczeniach Pilatesa należy rozpocząć od wdechu lub wydechu, dlatego należy być na nim skoncentrowanym, aby był płynny, rytmiczny, w innym razie wstrzymując oddech może zabraknąć tchu i można się szybko zmęczyć.

Stabilizacja centrum

Ruchy zaczynają się w silnym centrum a więc obszarze mieszczącym się poniżej żeber, a powyżej linii biegnącej przez biodra. To tutaj mieśnie tworzą obszar nazwany przez Pilatesa „pasem siły”. Zła posatwa i problemy z plecami wskazują na słabe centrum. Wzmocnienie go poprzez poprawę kondycji mięśni i stanu ich napięcia to pierwszy cel ćwiczeń Pilatesa, gdyż dzięki temu koryguje się postawę i uzyskuje łatwość i płynność poruszania się.

Koncentracja

Współpraca ciała i umysłu, są wręcz niezbędne by uzyskać pożądane rezultaty. W trakcie treningu należy się skupić na wykonywanych ćwiczeniach, wyciszyć wsłuchać się w ciało. Ruchy należy wykonywać w stanie wysokiej koncentracji, wyważenie.

Dokładność

Nie można wykonywać ćwiczeń byle jak i nie przywiązując wagi do wskazówek. Bardzo istotna jest precyzja. W metodzie Pilatesa nie pośpiech i zwiększenie liczby powtórzeń, ale jakość jest najważniejsza. Jak zwykł mówić sam twórca: „Korzyści płynące z mych ćwiczeń zależą wyłącznie od tego, czy ćwiczący będą się w pełni stosować do instrukcji” (J.H.Pilates)

Bezpieczeństwo

Choć ćwiczenia Pilatesa są bezpieczne dla osób w różnym wieku, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Jeśli się jest w trakcie jakiejś kuracji, nie ćwiczyło się regularnie, jest się po poważnym urazie, w ciąży, w okresie menopauzy lub źle się znosi miesiączkę, warto skonsultować z lekarzem przystąpienie do ćwiczeń tą metodą.

Podsumowanie

Ćwiczenia metodą Pilatesa traktują ciało jako całość, i na każdym poziomie podstawowym jak i zaawansowanym wszystkie części ciała pracują wspólnie nad pożądanym wynikiem. Głównym celem metody Pilatesa jest stworzenie silnego stabilnego centrum zwanego pasem siły lub „dynamiczny główny ośrodek siły”, z którego wywodzi się prawidłowa postawa. Ćwiczenia Pilatesa można wykonywać o każdej porze dnia. Rano mają działanie pobudzjące, wieczorem odprężające. Rano trzeba szczególnie zwrócić uwagę na rozgrzewkę. Nie powinno się ćwiczyć po obfitym posiłku, tuż po chorobie, wypiciu alkoholu czy zażyciu leków przeciwbólowych, bo czynniki te tłumią symptomy bólu. Ćwiczenia te są świetnym sposobem na redukcję stresu oraz uwolnienie napięcia psychicznego i fizycznego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena