Każda osoba, mająca problem z jakimkolwiek uzależnieniem, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak trudno jest odstawić stosowaną używkę. Istnieje wiele sposobów, które ułatwić mają proces leczenia uzależnienia. Wśród nich prym wiedzie wsparcie psychologiczne oraz detoksykacja. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego drugiego czynnika sprzyjającego terapii leczenia nałogu, dlatego też zachęcamy do przeczytania dalszej części artykułu.
Detoksykacja, nazywana potocznie detoksem lub odtruwaniem organizmu, jest procesem, w czasie którego organizm osoby uzależnionej oczyszczany jest z wszelkich toksyn, które się w nim znajdują. Toksyny te są efektem wprowadzania do ludzkiego organizmu substancji, które nie są dla niego naturalne. Organizm, przyzwyczajony już do obcych substancji, przestaje mieć zdolność do funkcjonowania bez nich. Objawem tego stanu jest ogromny głód (np. narkotykowy), który nie pozwala uzależnionemu na swobodne rzucenie nałogu, a zmusza do zażywania kolejnych, często zakazanych substancji.
Proces detoksykacji organizmu opiera się na wykorzystaniu wiedzy lekarzy, którzy podają choremu kroplówki, płyny oraz elektrolity, których zadaniem jest wypłukanie organizmu oraz odprowadzenie z niego toksyn. W czasie leczenia często stosuje się również leki uspokojajające oraz nasenne. Ich zadaniem jest minimalizacja ogromnego bólu oraz dyskomfortu, które są nieodłącznymi towarzyszami procesu oczyszczania organizmu.