Czym charakteryzuje się standard kompresji H.264? W jakich rejestratorach jest wykorzystywana i jakie ma skutki dla systemu CCTV?

Data dodania: 2008-03-04

Wyświetleń: 7208

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kompresja H.264 jest najbardziej wydajny rodzaj kompresji H.264. Ten typ kompresji charakteryzuje się bardzo korzystnym współczynnikiem jakości obrazu w stosunku do ilości pamięci zajmowanej przez tak skompresowane dane. H.264 to najnowszy standard, opisany dokładnie przez normę ISO 14496-10, określający tzw. zaawansowane kodowanie wideo (AVC - Advanced Video Coding). Zadaniem nowego profilu kodowania – AVC - jest poprawa stopnia upakowania danych wideo bez widocznej utraty jakości.

W procesie archiwizacji obrazu rodzaj kompresji w dużym stopniu decyduje o jakości zapisu. Systemy kompresji pełnoklatkowej (M-JPEG, M-JPEG 2000) z reguły stosowane są w CCTV do rejestracji z małymi prędkościami zapisu, oferując pojedyncze klatki o wysokiej jakości obrazu (kamery megapikselowe). Do rejestracji procesów szybkozmiennych najbardziej wydajne są kompresje różnicowe, oparte na strumieniu MPEG.

Kompresja H.264, stosowana w rejestratorach 3 Generacji, oferuje możliwość zapisania obrazu lepszej jakości na tej samej pojemności dyskowej. Podobnie jest w przypadku transmisji przez sieć - przy tej samej przepływności uzyskujemy możliwość transmisji obrazu o rozdzielczości o około 30% większej niż w przypadku MPEG-4.

H.264 to obecnie jedyna kompresja umożliwiająca zapis obrazów w rejestratorze z prędkością 25 klatek na sekundę w rozdzielczości D1 (PAL 704x576) dla 16-tu kamer oraz zarządzanie bieżącym i archiwalnym obrazem przez sieć.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena