Był sobie złodziej. Pewnego dnia skradł jakiemuś królowi jego szatę. Poszedł na targ i sprzedał ją za sto sztuk srebra. Kiedy pochwalił się tym swoim koleżkom po fachu, Ci nie mogli wyjść ze zdumienia. - Za tak drogocenną szatę wziąłeś tylko sto sztuk srebra? - A jest jakaś większa liczba niż sto?- spytał zdziwiony złodziejaszek.

Data dodania: 2008-03-03

Wyświetleń: 3398

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Był sobie złodziej. Pewnego dnia skradł jakiemuś królowi jego szatę. Poszedł na targ i sprzedał ją za sto sztuk srebra. Kiedy pochwalił się tym swoim koleżkom po fachu, Ci nie mogli wyjść ze zdumienia.
- Za tak drogocenną szatę wziąłeś tylko sto sztuk srebra?
- A jest jakaś większa liczba niż sto?- spytał zdziwiony złodziejaszek.

Wielu z nas żyje w takiej właśnie nieświadomości. Nie wiemy, że można mieć więcej, żyć lepiej, bardziej kolorowo, z większą ilością przyjaciół oraz możliwości.

Nie wiemy jak prosić. Nie wiemy kogo prosić. Nie wiemy o co prosić. A przede wszystkim: nie prosimy, bo boimy się, że usłyszymy „nie”.

Tymczasem nie można pełniej żyć nie posiadając tej cudnej aczkolwiek niełatwej umiejętności proszenia. Na szczęście, każdy może jej się nauczyć.

Ten, kto się spodziewa, że pieczona kaczka wpadnie mu do ust, będzie czekać bardzo, bardzo długo.
Chińskie przysłowie

Istotną pomocą w nauce proszenia jest uświadomienie sobie, że ludzie tak naprawdę lubią pomagać. Niezbędne jest także poznanie zasad umiejętnego formułowania swojej prośby. Oto kilka z nich:
1. Wyrażaj konkretnie i zrozumiale swoją prośbę- jeśli chcesz uzyskać jasną obietnicę, musisz wyrazić jasną prośbę czyli podać czego konkretnie potrzebujesz, od kogo i za jaki czas ( „Chciałabym, żebyś to Ty poprawił ten raport o cukrze. Potrzebuję to na jutro do 10.00.”)

2. Zwracaj się do odpowiednich osób, które są w stanie spełnić Twoją prośbę- nie jest uczciwe prosić nagiego, by dał Ci koszulę

3. Zapewnij sobie uwagę partnera- nie proś swojego dziecka o posprzątanie pokoju, kiedy ogląda ulubioną bajkę

4. Poczucie humoru i pomysłowość będą Ci sprzyjać- Oddaj krew przed wyjazdem na urlop. W odróżnieniu od komarów, poczęstujemy cię kawa i pączkiem. Napis przed budynkiem Czerwonego Krzyża w USA

5. Proś dając uwagę i okazując szacunek – kiedy będziesz o coś prosił rozmawiając jednocześnie przez telefon albo wysyłając mejla to ryzykujesz, że zostaniesz źle zrozumiany a do tego nie uzyskasz przychylności osoby proszonej. Czy Ty chciałbyś pomóc osobie, która Cię lekceważy?

6. Przedstaw drugiej stronie, jaki ma w tym interes- na pewno znajdzie się coś, z czego osoba proszona będzie zadowolona spełniając Twoją prośbę. Znajdź to i powiedz jej o tym.

7. Nie upieraj się przy swoim – być może swoją prośbę możesz tak zmodyfikować, żeby nadal było ją można spełnić. Twój upór na niewiele się zda a może tylko zniechęcić do Ciebie osobę, którą prosisz. Staraj się znaleźć kompromis a Twoja prośba zostanie zaakceptowana

8. Nie pal za sobą mostów- kiedy spotkasz się z odmową, nie obrażaj się tylko podziękuj za poświęcony Ci czas. Być może okaże się, że wkrótce znowu będziesz musiał poprosić tę samą osobę. Twoim kulturalnym zachowaniem w poprzedniej sytuacji na pewno zaskarbisz sobie życzliwość osoby proszonej i kto wie, może tym razem chętnie spełni Twoją prośbę.

Trzeba pocałować mnóstwo żab, zanim natrafi się na księcia. Napis wyhaftowany na poduszce księżny Diany

Każdy z nas boi się odrzucenia. To normalne. Problem pojawia się wtedy, kiedy strach paraliżuje nas przed działaniem i nie jesteśmy w stanie o nic nikogo poprosić. Boimy się, że nam odmówią. Boimy się, że odmowa potwierdzi nasze wyobrażenia o nas samych, że się nie nadajemy, że nie jesteśmy wiele warci itd. Mistrzowie w proszeniu są pewni siebie, maja wysokie poczucie własnej wartości i dlatego każde „nie” nie traktują osobiście. Oni wiedzą, że „nie” odnosi się do sytuacji a nie do nich jako osób.

Kiedy więc będziesz szykował się do prośby zadaj sobie dwa pytania: 1.„Co się stanie jak ktoś mi odmówi?” (prawidłowa odpowiedź brzmi: „NIC”) 2. „Co najlepszego może się zdarzyć, jeśli o to poproszę?” Pomyśl tylko! Możesz dostać to, o co poprosisz a nawet jeszcze więcej!

Nie zawsze otrzymasz to, o co prosisz, ale nigdy nie dostaniesz tego, o co nie poprosisz- chyba, że chorobę zakaźną! Franklyn Broude

Ćwicz, ćwicz, ćwicz bez końca, aż się uodpornisz na odtrącenie. Brian Klemmer

Tak jak już pisałam na wstępie-proszenia można się nauczyć. Trzeba tylko ćwiczyć! To jest chyba dobra wiadomość dla tych, którzy uważa pją, że kompletnie nie umieją prosić.

Największy sekret sztuki proszenia? Spodziewaj się, że usłyszysz „Nie” i przetłumacz to jak „Dalej” albo „Następny”. „Odmowa nie oznacza, że to koniec. Znaczy po prostu: nie tutaj, nie teraz, jeszcze nie. No to co. Proś i pytaj dalej’- piszą Jack Canfield i Mark Victor Hansen w „Zrób to, o czym marzysz”. I podają taką oto historię:
Pewien sprzedawca chciał, żeby każdy go zawsze lubił i każdy zawsze kupował jego towar. Ale on sam nie potrafił odpowiedzieć na pytanie co to znaczy „każdy” i „zawsze”. Dlatego jego ego cierpiało, kiedy mu nie szło. Już prawie zrezygnował z tego zajęcia, kiedy ktoś otworzył mu oczy, żeby nie brać odmów do siebie. Uzmysłowił sobie, że aby coś sprzedać musi spotkać się z dwudziestoma potencjalnymi klientami. Wyliczył też, że za każdy sprzedany towar otrzyma 500 dolarów. Podzielił tę kwotę przez 20 (czyli liczbę potencjalnych klientów) i wypadło mu 25 dolarów. Kiedy klient odrzucał jego propozycję, ów sprzedawca dziękował mu w duchu za 25 dolarów. W ten sposób odniósł sukces. A zmienił „tylko” nastawienie. Odmowę przestał uważać jako porażkę.

Inny z kolei biznesmen wyjątkowo umiejętnie uczył swoich przedstawicieli handlowych przezwyciężania strachu przed odrzuceniem. Wręczał on każdemu z nich po 25 ziaren fasoli i kazał wkładać je do lewej kieszeni spodni. Po każdym telefonie sprzedawca miał przerzucać jedno ziarenko do kieszeni prawej. Nie wolno mu było przerwać pracy zanim wszystkie ziarenka nie znalazły się w drugiej kieszeni.

To, jak nam się wiedzie w życiu i w biznesie, wynika tak naprawdę ze sposobu, w jaki wyrażamy swoje prośby. Jeśli twój sposób bycia w świecie jest skuteczny i przekonujący i jeżeli włożysz ten swój sposób bycia w swoje prośby, możesz osiągnąć prawie wszystko. Możesz uzyskać uwagę prawie wszystkich. Możesz przekonać ludzi żeby udzielili ci prawie każdego rodzaju poparcia. (“Evergreen” Dudley Lynch David Neenan)

Artykuł napisany w oparciu o „Zrób to, o czym marzysz” Jack Canfield, Mark Victor Hansen

Ewelina Daniła- właścicielka firmy szkoleniowej Art Of Business zajmującej się szkoleniami biznesowymi jak i z zakresu samorozwoju
www.artofbusiness.pl
www.bizneszdusza.blog.onet.pl
Licencja: Creative Commons
0 Ocena