Każdy kij ma dwa końce. Internet uczynił nasze życie łatwiejszym, ale przyniósł również nowe zagrożenia. Nic dziwnego, że uzależnienie od Internetu zostanie w 2013 roku wpisane do rejestru chorób cywilizacyjnych. Dzisiaj przyjrzymy się, jakie szanse i niebezpieczeństwa niesie ze sobą Internet.

Data dodania: 2012-12-19

Wyświetleń: 4387

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dostęp do informacji

Dzięki Internetowi zdecydowanie skrócił się proces wyszukiwania potrzebnych informacji. Nie musisz spędzać godzin w bibliotece, aby napisać wyjątkowo trudne wypracowanie – wchodzisz na wikipedię i w ciągu kwadransa stajesz się bez mała ekspertem w swojej dziedzinie.

Ale Internet może odstraszyć nadmiarem informacji. Żadne inne medium nie chłonie jak gąbka takiej ilości śmieciowych, w internecie niktbezwartościowych danych albo takich, które wyglądają na rzetelne, a tak naprawdę nikt ich nie zweryfikował.

Edukacja dziecka

Nie da się ukryć, że Internet rozwija. W sieci rodzic znajdzie dla swojej pociechy rozwijające gry edukacyjne. Ale niekontrolowany dostęp to prosta droga do uzależnienia. Niestety, wielu rodziców woli mieć święty spokój i nie reguluje czasu, jaki dziecko spędza przed komputerem. Ma to wymierny wpływ na zdrowie dziecka – zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Niestety, Internet to również często pierwszy etap edukacji seksualnej. Powiedzmy sobie szczerze – zabezpieczenie wyszukiwarki filtrem rodzicielskim jest wręcz śmieszne. Z jego obejściem nie ma najmniejszego problemu nawet mało rozgarnięty szóstoklasista.

Kontakty międzyludzkie

Internet zbliża ludzi w stopniu większym niż jeszcze niedawno telefony. Dla osób chorobliwie nieśmiałych portale randkowe są szansą na spotkanie tej „drugiej połówki”. Ale też dzieli, bo wielu internautów wybiera łatwiejszą (a na pewno mniej angażującą) komunikację online, zamiast kontakt twarzą w twarz. Młodzi często wolą Facebooka, chat-roomy, inne portale społecznościowe lub komunikatory sieciowe, zamiast zwyczajnego wyjścia do kina czy kawiarni.

Internetowa anonimość

W Internecie człowiek może cieszyć się (przynajmniej pozorną) anonimowością. Z jednej strony to dobrze. Tym samym world wide web staje się bowiem ucieleśnieniem idei wolności słowa i nieograniczonej wymiany poglądów. Ale taka „wolna amerykanka” to również okazja dla zwykłych internetowych „trolli” albo dewiantów.

Zakupy online

W sieci możesz zrobić praktycznie wszystko: dokonywać zakupów, przelewów bankowych, płacić rachunki, a obecne regulacje prawne pozwalają Ci nawet założyć firmę drogą online. Ale często słyszy się o oszustwach na serwisach zakupowych i o atakach hakerskich na internetowe konta bankowe.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena