0 głosów

Nie wiesz jaki wyvrać bank? Oczywiście najlepiej darmowy. Ty sam możesz przeczytać tabele opłat i prowizji, a następnie wybrać produkt dopasowany dla siebie.

Obojętnie, czy dopiero zaczynasz pracować i będziesz otrzymywał wypłatę na konto, czy masz już rachunek, ale nie jest on satysfakcjonujący, trzeba założyć nowe konto. Żeby nie wydawać zbędnie swoich pieniędzy dobrze jest założyć tani rachunek, który będzie odpowiadał nam w stu procentach. Może nawet będzie on całkowicie bezpłatny. W dzisiejszych czasach jest to bardzo prawdopodobne. Wielu ludzi nawet tego oczekuje.

Wobec tego co zrobić, żeby wybrać dobre konto i się nie przejechać na banku? Na początek trzeba sobie uświadomić, na czym nam zależy, jakie mam potrzeby i oczekiwania w stosunku do konta. Czy będziemy korzystać z karty płatniczej, czy będziemy pobierać pieniądze bezpośrednio z okienka? Czy robimy przelewy przez Internet, czy może przez telefon? Każda osoba ma inne wymagania. Młody człowiek dokona wszystkich operacje przez Internet, a w sklepach zapłaci kartą i na pewno nie będzie mu się chciało udawać do placówki. Starsza osoba z kolei wybierze dokonywanie przelewów przez telefon, być może woli płacić gotówką i przez to będzie pobierała kasę z bankomatu, może nawet placówki.

Banki chcą zarabiać, w końcu są to komercyjne przedsiębiorstwa. Dla młodych ludzi często oferuje się konta praktycznie za darmo, dla osób po 27 czasem po 30 roku życia już nie tak chętnie.

Dość ogólników. Przejdźmy teraz do wybrania jak najlepszej oferty konta osobistego (rachunku oszczędnościowo rozliczeniowego - ROR). Na potrzeby tego zadania wykreujemy wymyśloną osobę. Kuba to 20 letni student. Ot taki zwykły chłopak, który w weekendy dorabia sobie w barze. Potrzebuje jak najtańszego konta, na które dostawałby wypłatę z pracy, oraz zapomogę od mamy, jak przepije pensje i nie będzie miał czego do gara włożyć. Kuba potrzebuje najlepiej darmowego konta z bezpłatną kartą bankomatową. Chce robić darmowe przelewy przez Internet i mieć dostęp przez telefon, jakby coś mu się popsuło. Wiadomo, że przydałoby się mieć wszystkie polskie bankomaty za darmo, żeby w każdym miejscu móc wypłacić gotówkę. Szkoda płacić 5 zł w obcym bankomacie, to w końcu dwa piwka.

W tym momencie Kuba powinien pójść do placówki i popytać o to, co mu mogą zaproponować. Otóż nie. W banku, miła pani podejdzie i zaproponuje kawę. Kuba godząc się na nią, da się złapać w mały trik. Jego świadomość podpowiada, że jest teraz zobowiązany to odwzajemnienia przysługi. Pani z banku będzie ładnie opowiadać o koncie darmowym i nasz student je przyjmie. Na koniec jednak zaproponuje mu dodatkowy pakiet ubezpieczeń tylko za 5zł miesięcznie. Po miesiącu Kuba zobaczy, że „zjadło” mu dychę, a nie tylko piątkę za ubezpieczenie. Jak się okazuje jego karta płatnicza jest darmowa pod warunkiem, że dokona nią w danym miesiącu zakupów na 200zł.

Dla młodej osoby na pewno znajdziemy bank który:

Oferuje konto bez opłat za jego prowadzenie. Oferuje bezpłatne przelewy przez Internet (przez telefon max 1zł)Dodaje darmową kartę do konta (bezpłatne korzystanie). Oferuje możliwość wypłat gotówki bez prowizji w każdym polskim bankomacie.Posiada ciekawe rachunki oszczędnościowe, bądź lokaty

Wobec tego nie ma co przepłacać. Warto poszukać konta taniego. Od dłuższego czasu przeglądam tabele opłat dwóch dużych polskich banków pe ka ło, i oba są najdroższe. Nie znajdziemy tam taniego kredytu i taniego konta.

Licencja: Creative Commons