Warto jednak zaznaczyć, że oprocentowanie w przypadku lokaty jest korzystne, ponieważ dzięki niemu klienci zarabiają pieniądze i zwiększają swój kapitał.
Jeśli decydujemy się na założenie lokaty i umieszczenie tam swoich środków, jesteśmy zobowiązani do podpisania tak zwanej umowy terminowej. W praktyce oznacza to, że powierzamy bankowi swoje pieniądze na jakiś, ustalony wcześniej i określony czas. Przez ten okres działa oprocentowanie, a my zyskujemy odsetki, które zostaną nam wypłacone po zakończeniu obrotu środkami finansowymi przez bank. To rozwiązanie wydaje się być bardzo korzystne dla dwóch stron. Bank może dowolnie inwestować i pomnażać swoje środki, klienci natomiast bez żadnego wysiłku zarabiają pieniądze, praktycznie nic nie robiąc.
Różne banki proponują posiadaczom lokat nieco zróżnicowane oprocentowanie. Szacuje się jednak, że nie są one zupełnie odmienne, więc wynoszą około 5% w skali roku. Oczywiście, z pewnością spotkamy się też z innymi propozycjami i warto je rozważyć. Warto przed decyzją i podpisaniem umowy spotkać się na przykład z doradcą finansowym. On udzieli nam fachowej i rzeczowej rady, podpowie też, jakie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze.
Należy zauważyć jeszcze, że oprocentowanie lokat bankowych w zależności od oferty może być zmienne lub stałe. Pierwsze zmienia się pod wpływem ogólnej sytuacji finansowej panującej w kraju lub polityki bankowej. Zazwyczaj na stan oprocentowania wpływa również szeroko pojęta ekonomia. Jeżeli chodzi natomiast o oprocentowanie stałe, nie zmienia się ono bez względu na sytuację. Oznacza to, że klientowi zawsze będę przysługiwały te same odsetki, przez cały czas trwania umowy, która reguluje wszystkie warunki lokaty.
Jak zatem widać, decydując się na tę usługę finansową, możemy dowolnie decydować. Warto zapoznać się z wieloma ofertami, zanim wybierzemy jedną, konkretną lokatę.