Umowa franczyzy jest prawnie wiążącym dokumentem, w którym znajdują się prawa i obowiązki dotyczące zarówno franczyzodawcy jak i franczyzobiorcy. Przed podpisaniem umowy franczyzowej, należy uzyskać jak najwięcej informacji na temat franczyzy, w stopniu takim jak to jest tylko możliwe.

Data dodania: 2012-11-03

Wyświetleń: 1201

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jako potencjalny franczyzobiorca, powinieneś wiedzieć, jakie prawa i obowiązki przysługują Ci z tytułu franchisingu.

Warto przed podpisaniem umowy dowiedzieć się jak najwięcej o firmie i marce z jakiej zamierzamy korzystać. W tym celu powinniśmy sobie zadać kilka podstawowych pytań jeszcze przed podpisaniem umowy, aby uniknąć rozczarowań i na etapie likwidacji swojej firmy w przyszłości.

Jakie są szczegóły tego biznesu?
Takie pytanie pozwoli Ci wskazać na najistotniejsze etapy prowadzenia biznesu w ramach franczyzy, jak również na takie, o których można powiedzieć, że „diabeł tkwi w szczegółach”. Warto przed dokonaniem wyboru zebrać wszystkie istotne informacje na temat firmy, jej dotychczasowych franczyzobiorców i ich sukcesu na rynku.

Czy franczyza ma plan strategiczny i jakie mamy plany na przyszłość?
Pytanie o nasze plany powinno być punktem wyjścia do rozpoczęcia działania w ramach franchisingu. Przed podpisaniem umowy powinniśmy sprawdzić czy nie obejmuje ona punktów zobowiązujących nas do określonych działań, już na etapie prowadzenia firmy, jak również czy nie wskazuje terytorium – dokładnego miejsca prowadzenia naszej firmy.

Jakie są moje prawa i obowiązki z tytułu umowy franchisingu?
Warto tutaj sprawdzić, czy po zakończeniu franczyzy nadal nie będziemy objęci umową i nie będziemy mieć prawa dotyczącego nie tylko własności intelektualnej, ale również know-how firmy. W tym miejscu należy również zwrócić uwagę na to, aby zweryfikować warunki sprzedaży towarów i usług w czasie prowadzenia firmy. Ponadto warto zweryfikować stawiane przed nami obowiązki w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, jak również praw pracowników.

Dobrze przemyślana umowa franchisingu może przynieść nam sukces na etapie prowadzenia firmy. W drugą stronę niestety nasze działania mogą okazać się nietrafione, gdy podczas przygotowania umowy nie przygotujemy się dobrze do omówienia jej poszczególnych praw i obowiązków.

Licencja: Creative Commons