Pamiętacie taką bajkę wytwórni Hanna-Barbera pt. "Jetsonowie" (były to perypetie czteroosobowej rodziny, osadzone w dalekiej przyszłości)?  Pewnie wielu z Was marzyło o tym, by znaleźć się w tak zautomatyzowanej rzeczywistości. Dla tych osób mam dobrą wiadomość - jesteśmy już naprawdę blisko stworzenia podobnego świata na Ziemi.

Data dodania: 2012-11-30

Wyświetleń: 1714

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tekstronika

 Termin ten dotyczy nowej dziedziny wiedzy, która powstała z połączenia takich obszarów nauki jak informatyka, metrologia, elektronika i włókiennictwo. W wyniku tej swoistej syntezy powstają wyroby tekstroniczne, a mówiąc prościej, inteligentne wyroby użytkowe, które spajają tkaniny ze specjalistycznymi systemami elektronicznymi. 
I tak, mamy już np. t-shirt wykonany z tkanin optycznych, wyposażony w procesor i sensory biomedyczne. Koszulka ta bada czynności życiowe człowieka i automatycznie przekazuje wyniki pomiarów do gabinetu lekarskiego. Innym przykładem jest np.: kurtka dla chorych na astmę, która w razie potrzeby uruchamia wbudowany respirator. (Na marginesie - do tej pory traktowano modę i technologię jako dwie odrębne bajki. Teraz te dwa światy zaczynają się przenikać.)
 

Trójwymiarowa rewolucja
Słyszeliście już o drukarkach 3D? Drukowanie przestrzenne to technologia określana także mianem szybkiego wykonywania prototypów za pomocą sterowania komputerowego. Już niedługo będziemy mogli stworzyć sobie dzięki niej dosłownie wszystko - od przedmiotów codziennego użytku, poprzez zabawki po nowoczesne gadżety, takie jak prototyp 2D-Printed Glove. Jest to drukowana rękawiczka, która pozwala rozmawiać przez telefon bez konieczności trzymania aparatu. Ma ona wbudowane dotykowe przyciski, głośnik i mikrofon. Naukowcy pracują także nad bardziej spektakularnymi wydrukami - opracowano już nawet metodę Contour Crafting, dzięki której można tworzyć budynki mieszkalne. Technika ta ma być wykorzystana przede wszystkim do zabudowania stref dotkniętych klęskami żywiołowymi. Rozważa się także użycie tej technologii do stawiania konstrukcji na Księżycu czy Marsie.


Inteligentne domy Mamy już na rynku firmy, które oferują inteligentne systemy sterowania oświetleniem,  ogrzewaniem i innymi urządzeniami w budynku mieszkalnym. Architekci projektują samowystarczalne domy, które optymalnie wykorzystują zasoby energii czerpanej z wiatru i słońca. A naukowcy zapowiadają jak będzie wyglądało budownictwo w przyszłości. Szacuje się, że w ciągu dwudziestu lat, wszystko będzie zintegrowane dzięki technologii bluetooth, a urządzenia można będzie kontrolować za pomocą smartfona. Producenci AGD i RTV także nie pozostają w tyle. Właśnie trwają prace nad prototypem kabiny WashIt, która miałaby stanowić urządzenie integrujące prysznic z pralką. 

Latające samochody Terrafugia to pierwsza na świecie firma, która stworzyła latający pojazd, dostępny dla każdego. Transiotion to dwuosobowy samolot, posiadający składane skrzydła, cztery koła i światła sygnalizacji świetlnej. Podczas tegorocznych targów motoryzacyjnych w Nowym Jorku  zaprezentowany został prototyp latającego samochodu, przeznaczonego dla osób nie posiadających licencji pilota. Konstrukcja kosztuje około 300 tys. dolarów.

Uczłowieczone roboty Robot stworzony na podobieństwo człowieka - to wciąż dzieło niedokończone, niedoskonałe. Wiadomo jednak,  że dąży się do tego, by  roboty  były możliwie jak najbardziej "uczłowieczone". Tworzymy androidy, które są w stanie pokazać za pomocą wyrazu "twarzy", pewne ludzkie uczucia. Prowadzone są badania nad umiejętnością rozpoznawania przez człowieka "robociej" mimiki, z myślą o tym, że być może kiedyś  androidy staną się częścią społeczeństwa(!). (W tym samym czasie naukowcy pracują nad udoskonalaniem sztucznych organów, ratujących życie ludzkie. Taki paradoks - ludzie stają się "zautomatyzowani" a roboty  są "uczłowieczane"). Więcej na temat uczłowieczania robotów: 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena