Wniesienie sprawy do sądu wiąże się z dokładnym opracowaniem pisma procesowego inicjującego postępowanie sądowe. W zależności od rodzaju postępowania sądowego może to być pozew albo wniosek.

Data dodania: 2012-10-29

Wyświetleń: 1596

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W większości spraw wnoszonych do sądów pierwszymi pismami inicjującymi proces sądowy są pozwy. Właściwie samodzielne sporządzenie pozwu nie jest trudne, ponieważ powinien on wskazywać jedynie, do jakiego sądu jest kierowany, kto i przeciwko komu występuje, a także pokazać, czego żąda od sądu i dlaczego. Dodatkowo pozew powinien być podpisany przez tego, kto go wnosi.

Jeśli te warunki są spełnione, wówczas sąd za bardzo nie ma powodu do odrzucenia pozwu, może jedynie wezwać do uiszczenia wpisu sądowego.

Wysokość wpisów sądowych, jakie wiążą się niemalże z każdą sprawą sądową, określają odpowiednie przepisy, jednakże, jeśli ktoś nie wie, ile on wynosi, to żaden z tym problem. Składa pozew w sądzie i czeka, aż sąd wezwie go do uiszczenia wpisu sądowego.

Sąd w wezwaniu poda kwotę i wyznaczy termin na dokonanie opłaty. Wystarczy jedynie dokonać wpłaty w kasie sądu albo na rachunek sądowy i poinformować sąd o uiszczeniu wpisu sądowego. Można także ubiegać się o zwolnienie z obowiązku uiszczania wpisu sądowego. W tym celu wystarczy złożyć odpowiedni wniosek oraz oświadczenie na formularzu sądowym.

Wiele osób, sporządzając pisma sądowe, opiera się na wzorach pism. Jest tak dlatego, że przeważnie autorzy wzorów pism sądowych opracowują je zarówno od strony formalnej, jak i merytorycznej, ukazując, w jaki sposób takie pismo powinno zostać zredagowane. Należy jednak zawsze pamiętać, że żadem wzór pisma sądowego nie jest pismem strony, a jedynie pomocą przy sporządzeniu właściwego dokumentu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena