Jednym z najważniejszych aspektów pracy wedle metody RTZ jest przekonanie „To nie fakty nas denerwują, złoszczą, zasmucają, radują, lecz to my sami denerwujemy się, złościmy, przerażamy, radujemy poprzez nasze przekonania o tych faktach.” Dlatego też RTZ przykłada dużą wagę do przekonań, jakie posiadamy i do tego, czy są one dla nas zdrowe (racjonalne).
Dobre przekonanie, wedle RTZ, spełnia co najmniej trzy (a idealnie wszystkie) spośród poniższych punktów:
* Racjonalne przekonanie jest oparte na faktach.
* Racjonalne przekonanie pomaga chronić zdrowie i życie.
* Racjonalne przekonanie pomaga osiągać bliższe i dalsze cele.
* Racjonalne przekonanie pomaga unikać najbardziej niepożądanych konfliktów z innymi lub je rozwiązywać.
* Racjonalne przekonanie pomaga czuć się tak, jak chcemy się czuć, bez nadużywania leków, alkoholu czy innych substancji.
Jeśli przekonanie nie zgadza się z co najmniej trzema z powyższych punktów, jest ono irracjonalne (niezdrowe) i powinno zostać zmienione na lepsze.
RTZ umożliwia krótką, skuteczną interwencję terapeutyczną lub coachingową, poprzez zmianę i usprawnienie przekonań, jakie wykorzystuje dana osoba. Jednocześnie, regularna praca własna przy zastosowaniu zasad poznanych dzięki RTZ umożliwia skuteczny i długotrwały rozwój własny i poprawę codziennego funkcjonowania.
Już znajomość powyższych pięciu pytań i regularne stosowanie ich do swoich codziennych spraw może przynieść zdumiewające efekty w życiu i poprawie jakości przeżywanych chwil.