Dzięki raportowi poznasz rodzaje kursów szybkiego czytania na rynku i zapoznasz się z ich podstawowymi cechami. Przedstawimy Ci również plusy i minusy wszystkich metod, prawdy i mity o szybkim czytaniu, a także cechy najlepszych kursów na rynku.

Data dodania: 2008-02-06

Wyświetleń: 3776

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

„Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do... myślenia.(…)”
H. Ford


Większość z nas codziennie zapoznaje się z dziesiątkami, setkami czy tysiącami informacji. Wiele z nich jest nieważne, inne musimy zapamiętać i są dla nas istotne. Zapoznajemy się z nimi z gazet, czasopism, reklam czy po prostu przeglądając strony internetowe. Żyjemy w społeczeństwie informacyjnym. Jednak coraz więcej z nas napotyka problem jakim jest ograniczenie czasowe. Mamy dużo ciekawych książek i artykułów do przeczytania, ale brakuje nam na to czasu. Próbując znaleźć rozwiązanie na jeden z odwiecznych problemów, zaglądamy do Internetu i znajdujemy oferty kursów Szybkiego Czytania.
Temat Szybkiego Czytania stał się na tyle popularny, że powstało wiele szkół, ale także poradników czy programów mających na celu zwiększenie naszego tempa czytania. Poniżej przedstawiamy podstawowe typy kursów szybkiego czytania, ich wady, zalety oraz krótką charakterystykę.
Czym jest samo Szybkie Czytanie? Początków metody można doszukiwać się w różnych czasach na przestrzeni dziejów. Część osób podaje brytyjskich wojskowych, którzy badali jak szybko żołnierze potrafili rozpoznawać samoloty. W późniejszych czasach prezentowano zamiast samolotów słowa, starając się skrócić czas rozpoznawania wyrazów w trakcie czytania. Inne źródła podają, jakoby podwaliny pod szybkie czytanie położyli amerykańscy naukowcy, którzy na przełomie XIX i XX wieku badali jak poruszają się nasze oczy w trakcie czytania. Z drugiej strony, w historii świata znane są osoby, które posiadały tę jakże cenną umiejętność, np.: Jacques Rousseau, Napoleon Bonaparte, Włodzimierz Lenin i inni. Płynący stąd wniosek jest następujący: umiejętność szybkiego czytania jest naturalnym następstwem popularyzacji druku i niezbędną umiejętnością dla każdego z nas, żyjącego w czasach tysięcy informacji i dominacji słowa pisanego.
Celem tego przewodnika jest zapoznanie Cię z ofertą kursów na rynku polskim i pomoc w wyborze najlepszego kursu dostosowanego do Twoich potrzeb.
Pamiętaj, że liczba osób kończących takie kursy stale się powiększa, a osoby te kończą kursy różnego typu. Nie zawsze są to kursy w pełni wartościowe. Trzeba też mieć świadomość, iż subiektywna ocena kursów może wynikać z różnych ich charakterów, różnych prowadzących itd.

RODZAJE KURSÓW NA RYNKU

Umiejętność Szybkiego Czytania z pewnością każdemu przyda się w życiu, jednak nie można kogoś zmusić, aby tę umiejętność posiadł. Podstawą sukcesu wszystkich kursów szybkiego czytania jest chęć nauczenia się, zdobycia nowej, cennej umiejętności. Nie jest to coś, do czego można kogoś zmusić. Jeżeli dziecko nie jest zainteresowane, niezależnie od postaci – kurs nie przyniesie mu praktycznie żadnych rezultatów lub może nawet doprowadzić
do zniechęcenia do dalszego rozwoju. Natomiast dla większości osób dorosłych, zmuszonych przez życie do czytania po kilka godzin dziennie, dobry kurs może być na przykład doskonałym prezentem.

Istnieją bardzo różne formy jakie przybrać może kurs Szybkiego Czytania. W związku z dużą różnorodnością technik uczenia się i ćwiczeń, postanowiliśmy podzielić typy szkoleń na kilka grup:

- Książki z kursami i e-booki
- Kursy korespondencyjne
- Programy komputerowe do nauki szybkiego czytania
- Kursy on-line
- Stacjonarne kursy szybkiego czytaniaKsiążki z kursami i e-booki

Pozycji o szybkim czytaniu jest wiele. Część z nich to tylko informatory, część to książki, których celem faktycznie jest podniesienie tempa czytania.

Plusy:
· relatywnie niska cena
· dostępność
· elastyczny czas pracy
· dużo ćwiczeń z percepcji wzrokowej
· poszerzenie wiedzy na temat szybkiego czytania

Minusy:
· brak czynnika motywującego
· monotonna forma przekazu
· brak oddziaływania w kierunku podnoszenia koncentracji
· niebezpieczeństwo niewłaściwego wykonania opisanych ćwiczeń
· brak różnorodności ćwiczeń
· schematyczny program
· szybki spadek motywacji
· efekty gorsze niż kursu stacjonarnego

Kursy pod postacią książek stanowią cenne źródło informacji na temat szybkiego czytania. Ich zdecydowanym plusem jest niska cena i dostępność dla osób zamieszkujących mniejsze miejscowości. Są też dobrym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie samodzielną pracę, które rozprasza obecność innych osób. W rzeczywistości jednak kursy te nie dają wyników tak dobrych jak kursy stacjonarne. Są w stanie przyspieszyć tempo czytania dwukrotnie przy regularnie stosowanych ćwiczeniach.


Kursy korespondencyjne

Kurs korespondencyjny nadaje naszej pracy systematyczny charakter oraz daje możliwość weryfikowania wyników przez trenera czy osobę, do której wysyłamy okresowo nasze wyniki. Kursy takie zaopatrzone są w różnorodne materiały dołączane do kursu, jak zeszyty ćwiczeń, teksty sprawdzające, kasety z poleceniami czy materiały video. Są ciekawym rozwiązaniem dla osób podróżujących, które nie mają czasu na dojeżdżanie
na kursy stacjonarne.


Plusy:
· możliwość pracy we własnym rytmie
· duża ilość ćwiczeń percepcyjnych
· możliwość pracy samodzielnej
· komplet materiałów
· systematyczność otrzymywania ćwiczeń
· możliwość weryfikacji postępów przez instruktora

Minusy:
· wysoka cena
· monotonia ćwiczeń
· brak czynnika motywującego – brak kontaktu bezpośredniego z trenerem
· brak jasnych kryteriów oceny postępów
· brak informacji zwrotnej, czy wykonujemy ćwiczenia prawidłowo
· szybki spadek motywacji
· efekty gorsze niż po kursach stacjonarnych


Kursy on-line

Tutaj możemy wyróżnić kursy elektroniczne, czyli strony z ćwiczeniami, oraz kursy prowadzone przez trenerów, z którymi kontakt mamy za pośrednictwem Internetu.
Strony internetowe z ćwiczeniami – ich podstawową zaletą jest często brak opłat związanych z możliwością ćwiczenia oraz dostępność z dowolnego miejsca – pod warunkiem, że mamy Internet.
Kursy on-line przedstawiane są jako alternatywa dla kursów stacjonarnych, z możliwością pracy z domu czy dowolnego miejsca, w którym mamy komputer i podłączenie do sieci. Zaletą jest też niższa cena – czasami o połowę – od kursów stacjonarnych. Jednak na zajęciach takich grupy są stosunkowo duże – nawet 20- czy 30-osobowe. To powoduje, że w trakcie zajęć trener ma dla nas stosunkowo mało czasu. Kursy takie będą kładły nacisk na dużą samodzielność uczestników – aby byli w stanie sami pracować. Z drugiej strony dają dużo materiałów i na pewno są ciekawym rozwiązaniem
dla osób z małych miejscowości.

Plusy:
· możliwość kontaktu z trenerem
· możliwość pracy w domu, bez wychodzenia
· cena niższa niż kursów stacjonarnych

Minusy:
· ograniczona ilość ćwiczeń, które można przekazać przez Internet
· brak kontaktu z grupą często demotywuje
· utrudniony kontakt z trenerem (ograniczenia komunikacji werbalnej)
· brak wpływu trenera na przebieg zajęć
· konieczność posiadania stałego dostępu do Internetu i spokojnego miejsca do nauki
· konieczność uczenia się przy komputerze


Programy komputerowe do nauki szybkiego czytania

Programy komputerowe to rozwiązania podobne do kursów na stronach internetowych, jednak nie wymagają podłączenia do Internetu. Trzeba natomiast za nie zapłacić, choć są to ceny porównywalne do podręczników szybkiego czytania. Charakterystyczny dla programów jest szeroki zakres ćwiczeń percepcyjnych, których wykonywanie na komputerze może być bardzo skuteczne. Także wygoda pracy jest duża, jeżeli program mierzy tam tempo czytania i monitoruje nasze postępy.

Plusy:
· niska cena
· dobre ćwiczenia percepcyjne
· łatwość wykonywania ćwiczeń
· możliwość pracy we własnym rytmie

Minusy:
· praca z monitorem męcząca dla oczu
· brak czynnika motywującego
· ograniczona ilość ćwiczeń
· szybki spadek motywacji
· brak ćwiczeń na rozumienie czytanego tekstu
· efekty gorsze niż po kursie stacjonarnym


Stacjonarne kursy szybkiego czytania

Kursy prowadzone przez firmy zajmujące się szkoleniami są najpełniejszą formą szkolenia, dającą nam kontakt z prowadzącym, który reaguje na nas i daje nam możliwość zadawania pytań. Kursy stacjonarne odbywają się w niewielkich grupach, co poprawia komfort pracy, ułatwia ćwiczenia i ich kontrolę przez prowadzącego. Grupy nie powinny przekraczać kilkunastu osób.
Kursy stacjonarne przyjmują też specyficzną postać kursów indywidualnych. Posiadają one wszystkie zalety kursów grupowych, oprócz możliwości porównywania się do innych uczestników. Kursy indywidualne są kilkakrotnie droższe od kursów grupowych, dają jednak komfort pracy i poczucie bezpieczeństwa. Gwarantują też, że cała uwaga trenera skupiona jest na nas.

· Plusy:
· umiarkowana cena
· swobodna komunikacja z trenerem – precyzyjne wykonywanie ćwiczeń
· motywacja ze strony trenera
· regularne spotkania
· wiele dodatkowych technik uczenia, poszerzających wiedzę
· najlepsze efekty
· możliwość uzyskania ciekawych informacji – poszerzenia wiedzy

Minusy:
· dostępne dla osób z dużych ośrodków miejskich
· konieczność uczęszczania na zajęcia
· sztywność czasowa


PRAWDY I MITY NA TEMAT KURSÓW SZYBKIEGO CZYTANIA

W związku z popularyzacją kursów Szybkiego Czytania powstaje coraz więcej opinii osób, które takie kursy ukończyły lub zaczęły. Także w Internecie krąży wiele, czasem całkowicie sprzecznych komentarzy na temat Szybkiego Czytania.
W tej części chcemy przybliżyć Wam tematykę Szybkiego Czytania, odpowiadając w prosty sposób na najczęściej zadawane pytania.


Szybkie czytanie to tylko przemykanie po tekście
Nieprawda
Dzięki odpowiednim ćwiczeniom kursy Szybkiego Czytania pozwalają czytać książki i teksty, jakie czytamy na co dzień, kilka razy szybciej ze zrozumieniem porównywalnym do normalnego czytania, czyli ok. 80 do 100%


Zapamiętam wszystko, co przeczytam.
Nieprawda
Czytanie oznacza zobaczenie tekstu, jego zanalizowanie, zrozumienie
i zapamiętanie – w innym przypadku nie jest to czytanie. Nieważne jak szybko lub wolno byśmy to wykonywali.
Jeśli czytając wolno nie zrozumiałbyś i nie zapamiętałbyś czytanego tekstu, to szybkie czytanie również ci w tym nie pomoże.
Zadaniem trenera jest nauczyć szybszego czytania, bez utraty stopnia rozumienia i zapamiętywania na tekstach, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Jeśli ktoś obiecuje, że po jego kursie będziesz czytał każdy tekst szybkim czytaniem – wprowadza cię w błąd. Technika ta najlepiej sprawdza się
w przypadku lektur, beletrystyki, artykułów popularnonaukowych w Internecie
i gazetach. Na takich tekstach czytanie ok. 1000 sł/min z 80% -100% rozumieniem jest osiągalne prawie dla każdego. Trudne umowy, trudną fachowa literaturę będziesz mógł czytać przyspieszonym czytaniem, ale
z tempem niższym 1000 sł/min.


Mogę sam się nauczyć szybkiego czytania
Prawda, pod warunkiem, że:

- posiadasz silną motywację do pracy
- umiesz systematycznie pracować
- poradzisz sobie ze zrozumieniem instrukcji, które niekiedy są zawiłe
- nie zraża cię monotonia ćwiczeń

Dla większości osób próby samodzielnego nauczenia się szybkiego czytania kończą się nieznacznym zwiększeniem tempa czytania. Z powodu braku dalszych postępów ćwiczenia są przerywane.


Efekty kursu samodzielnego są takie same jak kursu stacjonarnego
Nieprawda
Efekty kursu samodzielnego nigdy nie są tak dobre jak kursu prowadzonego w grupie. Pracując sam jesteś w stanie czytać 2-krotnie szybciej, po kursie stacjonarnym – nawet 10-krotnie szybciej, z wysokim rozumieniem tekstu.
Pracując z trenerem:
- jesteś pewien poprawności wykonywanych ćwiczeń
- możesz zawsze zadać pytanie i rozwiać wątpliwości
- poznasz szereg technik szybkiego czytania, których nie jesteś w stanie nauczyć się samodzielnie


Tani kurs da mi te same efekty co droższy
Nieprawda
Jeśli uważasz, że tani kurs jest atrakcyjną propozycją dla ciebie, zastanów się czy nie jest to strata czasu i pieniędzy. Tanie oferty są często gorsze jakościowo, a więc inwestując pieniądze w tani kurs, faktycznie je tracisz.
Pomyśl – wykwalifikowany trener, zaplecze i dobrej jakości materiały muszą kosztować. Biorąc pod uwagę niższą cenę, porównaj kurs z podobnymi
na rynku pod względem wymiaru godzin, zakresu tematycznego, wielkości grupy.


Szybkie czytanie to czytanie fotograficzne
Nieprawda
Czytanie fotograficzne pozwala osiągnąć większe prędkości czytania.
Jest czytaniem w stanie relaksu, lekkiego transu, tzw. „stanu zawężonej świadomości”.
Jest czytaniem półświadomym – treści są ukryte dla uczestników.
Uczestnicy kończący są często niezadowoleni z wyników ze względu
na niższe zrozumienie. Wymaga od uczestników specyficznych umiejętności odcinania się
od otoczenia w celu koncentracji na obrazie.
Rekord świata wynosi ponad 200 000 słów na minutę.
Szybkie czytanie jest czytaniem ze zrozumieniem porównywalnym
do normalnego czytania za to wielokrotnie szybszym (jednak wolniejszym niż przy czytaniu fotograficznym).Pozwala na zwiększenie tempa czytania praktycznie każdemu.
Rekord świata to ponad 80 000 słów na minutę.


Będę mógł czytać teksty ze swojej branży kilka razy szybciej
To sprawa indywidualna. Sporo osób kończących kursy czyta teksty
ze swojej dziedziny w bardzo wysokim tempie. Są też takie, którym się to nie udaje. Zależy to od stopnia zaawansowania w rozumieniu i posługiwaniu się pojęciami z danej dziedziny i od wielu innych indywidualnych predyspozycji.


Trzeba zlikwidować czytanie w myślach, żeby czytać szybciej
Nieprawda
Badania NASA wykazały, że nie można całkowicie wyeliminować czytania w myślach. Uczestnicy kursów mają wrażenie czytania w myślach, jednak jest ono „częściowe”, oraz są w stanie czytać szybciej, pomimo iż nadal subwokalizują.


Szybkie czytanie wyleczy mnie z dysleksji
Nieprawda
Aby nauczyć się szybko czytać powinieneś już czytać sprawnie, a dekodowanie informacji musi iść ci gładko. Dyslektycy mogą odczuwać jeszcze większe poczucie zamętu podczas ćwiczeń szybkiego czytania. Jeśli jesteś dyslektykiem, powinieneś podjąć odpowiednie kroki, aby wyjść dysleksji, a potem dopiero skorzystać z kursu szybkiego czytania.


Im wcześniej dzieci będą uczestniczyły w kursie szybkiego czytania tym lepiej
Nieprawda
Przez czytanie rozumiemy postrzeganie, analizę , rozumienie
i zapamiętywanie czytanego tekstu. Wszystkie te czynności u dzieci dopiero się kształtują. Proces ten trwa przez całe życie, ale do 12-14 roku odbywa się bardzo intensywnie. Kurs szybkiego czytania jest przeznaczony dla osób, które już czytają sprawnie. Ponadto, aby uczestniczyć w kursie potrzebna jest silna motywacja, której dzieciom najczęściej brakuje.


Na kursach szybkiego czytania występują elementy hipnozy
Nieprawda.
Dobre efekty w czasie kursu uzyskasz, gdy nauczysz się relaksować. Relaks to nie to samo co hipnoza.
Stanów zawężonej świadomości i wysokiej koncentracji (autohipnoza) potrzebujesz do czytania fotograficznego, ale w szybkim czytaniu nie są one konieczne.


Szybkie czytanie nie pozwala delektować się czytanym tekstem
Nieprawda
Zależy to od 2 czynników:
1. Od rodzaju czytanego tekstu.
2. Od tego, na jakim etapie nauki jesteś.

1. Celem szybkiego czytania nie jest zapewnienie przyjemności z czytanego tekstu, ale zdobywanie potrzebnych ci informacji.
Nie ma sensu czytać niektórych tekstów szybko, np. poezji
czy niektórych rodzajów literatury, gdzie autorzy posługują się grą słów, specyficznym poczuciem humoru. Jesteś w stanie je przeczytać szybko
ze zrozumieniem, ale tempo nie pozwoli ci czytać z przyjemnością, do jakiej jesteś przyzwyczajony.

2. Po dłuższym treningu jesteś w stanie czuć przyjemność z czytanej lektury w przypadku niektórych książek, najczęściej sensacyjnych, fantastycznych, romansów, czytając 3 razy szybciej. Przy wyższym tempie możesz zacząć tracić możliwość delektowania się tekstem.


Każdy może nauczyć się szybkiego czytania
Prawda
Każdy jest w stanie kilkukrotnie podnieść tempo czytania,
przy zachowaniu prawie pełnego zrozumienia.
Niektórzy z nas mają naturalne predyspozycje pozwalające im szybciej opanować techniki szybkiego czytania.
Jest kilka czynników, które predysponują do uzyskania wyższych wyników:
- silni wzrokowcy
- osoby, które dużo czytają
- osoby przyzwyczajone do systematycznej pracy
- ciekawość poznawcza

Najważniejsze jednak jest to, że każdy może nauczyć się szybko czytać, jeśli chce i zaangażuje się w systematyczne ćwiczenia.


10 pułapek jakich możesz uniknąć, wybierając kurs szybkiego czytania

1. Niektóre firmy mają ukryte koszty, o których nie informują w ofercie. Upewnij się, czy oferowana cena obejmuje wszystkie pomoce niezbędne do nauki

2. Wybieraj firmę posiadającą referencje od swoich klientów, z którymi zawsze możesz się skontaktować

3. Sprawdzaj opinie klientów – zadowoleni klienci to gwarancja jakości usług

4. Niektóre firmy organizują kursy, gdzie liczebność grupy wynosi ponad 10 osób. Powinieneś wiedzieć, że praca taka będzie o wiele mniej efektywna. Wybierz kurs, gdzie będziesz pracował w grupie poniżej 10 osób!

5. Istnieje sporo firm , które nie mają własnego lokalu. Może to znaczyć, że firma jest niestabilna i zajmuje się szybkim czytaniem hobbystycznie. Pomyśl – w razie pytań czy chęci konsultacji po zakończonym kursie, nie będziesz miał z nimi kontaktu! Wybieraj firmy, które mają stałą siedzibę. Zawsze możesz przyjść i skonsultować się!

6. Każda porządna firma daje gwarancje na swoje usługi. Pamiętaj – zawsze masz prawo zapytać o gwarancje. Wybieraj taką firmę, która (przypadku usług intelektualnych) jest gotowa pracować z tobą tak długo, dopóki nie osiągniecie oferowanych rezultatów.

7. Bądź ostrożny przy wybieraniu kursu trwającego 2-3 dni. Nauczenie się szybkiego czytania w 2 dni teoretycznie jest możliwe, lecz w praktyce bardzo, bardzo trudne. Twój mózg musi się „przestawić” na inny tryb zdobywania informacji, a to musi potrwać co najmniej 8-10 dni. W 2 dni możesz nauczyć się dobrze technik szybkiego czytania, ale nie szybkiego czytania.

8. Jeśli decydujesz się na kurs z e-booka, musisz wiedzieć, że większość zebranych tam technik są to techniki pomocnicze przy szybkim czytaniu. Technik decydujących o sukcesie, czyli relaksu, koncentracji, pracy oczu, nie nauczysz się z żadnej książki – powinieneś skorzystać z kursu stacjonarnego, który prowadzi wykwalifikowany trener. Kurs z e-booka niesie również niebezpieczeństwo małej skuteczności ze względu na brak obecności trenera organizującego pracę, czyli czynnika dyscyplinującego. Pamiętaj, że e-booki są pomocne, kiedy już jesteś po kursie poprowadzonym przez fachowca

9. Wybieraj kursy prowadzone przez instruktorów z odpowiednim przygotowaniem i wykształceniem, najlepiej psychologicznym lub pedagogicznym. Zawsze masz prawo zapytać o kwalifikacje osoby prowadzącej. Pamiętaj – właściwe wykształcenie prowadzącego – to gwarancja interesujących zajęć, opartych na solidnej wiedzy akademickiej.


8 cech dobrego kursu:

1. Zajęcia odbywają się w odpowiednich pomieszczeniach, dostosowanych do potrzeb pracy z klientami, umeblowanych, oświetlonych – idealnych do nauki szybkiego czytania.
2. Zajęcia odbywają się w małych grupach.
3. Uczestnicy kursu otrzymują wszystkie niezbędne materiały.
4. Uczestnicy otrzymują certyfikat.
5. Zajęcia odbywają się regularnie, co mobilizuje do systematycznej pracy i wysiłku.
6. Gwarantowany jest kontakt z trenerem po zakończeniu kursu.
7. Otrzymujesz gwarancje na usługi.
8. Program kursu zawiera wiele innych technik pomocnych w nauce.


Dobry kurs szybkiego czytania daje gwarancję następujących rezultatów:

1. Potrafisz czytać 3-10 razy szybciej niż przed kursem, z nie mniejszym rozumieniem.

2. Przyswajasz wiedzę szybciej, łatwiej i skuteczniej dzięki dodatkowym technikom uczenia się.

3. Znacznie polepsza się twoja koncentracja.

4. Znasz i umiesz stosować techniki relaksacyjne.

5. Odczuwasz poprawę percepcji wzrokowej.


5 niebezpieczeństw wynikających z wyboru niewłaściwego kursu:

1. Wybierając niewłaściwy kurs, tracisz sporo czasu i pieniądze.
2. Wkładasz dużo wysiłku i energii w trening nie przynoszący spodziewanych efektów.
3. Czeka cię kolejna inwestycja, jeśli jesteś niezadowolony z rezultatów wybranego kursu.
4. Możesz stracić zainteresowanie dla kursów szybkiego czytania i nie wykorzystać nigdy tkwiących w tobie zdolności.
5. Tracisz możliwość skorzystania z propozycji sensownej, przydatnej, satysfakcjonującej.


Decydując się na kurs powinieneś przygotować się na to, aby:

- wygospodarować czas na własny rozwój

- pracować systematycznie, bo to gwarantuje, że będziesz miał efekty pracy

- być wypoczęty, uczestnicząc w zajęciach i trenując w domu

- powinieneś po zakończeniu kursu stosować poznane ćwiczenia, by utrzymać rezultaty osiągnięte podczas kursu, czyli utrzymać (lub zwiększyć) tempo czytania


Jeśli decydujesz, że chcesz raz na zawsze zlikwidować problemy z długotrwałym uczeniem, poszukaj właściwej szkoły szybkiego czytania. Kiedy znajdziesz firmę , która spełnia twoje oczekiwania, nie trać więcej czasu, nie zwlekaj z zakupem kursu.
Znajomi to doskonałe źródło informacji – zawsze możesz dowiedzieć się od nich, jaki kurs na rynku jest godny polecenia. Pamiętaj, aby samemu też być pomocą dla innych.
Najważniejsze jest jednak, abyś zaczął już teraz doskonalić swój umysł. Szybkie czytanie to nie jedyny sposób, aby zwiększyć sprawność swojego umysłu, ale może być świetnym początkiem na ścieżce do realizacji tego celu.

„Bez względu na to, czy wierzysz, że Ci się uda, czy że Ci się nie uda – masz rację” H. Ford
Licencja: Creative Commons