Recenzja książki „6 najważniejszych decyzji, które kiedykolwiek podejmiesz” Sean`a Covey`a.

Data dodania: 2008-01-31

Wyświetleń: 5227

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

„6 najważniejszych decyzji, które kiedykolwiek podejmiesz” Sean`a Covey`a, to bez wątpienia najlepsza książka, która przeczytałem w tym roku i jedna z najlepszych, jakie kiedykolwiek miałem okazję i przyjemność przeczytać. Skąd taki zachwyt?

Zacznijmy od tego, że jest to pozycja przeznaczona dla nastolatków – z definicji, gdyż podtytuł tej pozycji brzmi: „Poradnik dla nastolatków – dobre rady na trudne czasy”. Ten „target” wymusił na autorze określone nastawienie, a więc nie znajdziemy w tym tekście żadnych suchych faktów, przemądrzania się, nudnego wykładu, czy tylko czarno tekstu poprzedzielanego w kilku miejscach nędznymi ilustracjami mającymi tylko bardzo luźny związek z samym tekstem. Za to, mamy w tej książce użyty bardzo dokładny, łatwy, zrozumiały i przyjemny język – taki „na luzie”. Książka jest strasznie kolorowa, na każdej stronie jest jakaś ilustracja, grafika i/lub inne elementy graficzne (np. różne wielkości, kroje i kolory czcionek). Bardzo, ale to bardzo ułatwia to i usprawnia sam proces czytania. Do tego dochodzi kredowy papier, porządna, usztywniona okładka, sensowny rozkład książki (czytelny spis treści i układ poszczególnych rozdziałów oraz literatura plus index). Wszystko to plus sama tematyka tegoż poradnika sprawia, że obcowanie z taką książką, to czysta przyjemność.

Zacznijmy od tego, że autor tej pozycji, to syn słynnego Stephen`a Covey`a (tego od „7 nawyków skutecznego działania”). Skoro tatuś wyspecjalizował się w pisaniu poradników dla dorosłych, to syn z kolei pisze także poradniki, ale dla mnie młodszych dorosłych, czyli nastolatków itp. Analizowana pozycja, to swoisty przewodnik po współczesnym świecie dla nastolatków, ale to wcale nie oznacza, że jeśli już nim nie jesteś, to nie masz co sięgać po tą pozycję. Wprost przeciwnie. Raz, że jeśli jesteś rodzicem nastolatka, to nie masz większego wyboru, a dwa, że nawet jeśli nie masz dzieci, to ta lektura pozwoli Ci spojrzeć na wiele spraw zupełnie inaczej i znaleźć – być może – rozwiązania Twoich „wielkich” problemów.

Autor opierając się na swoich badaniach wyodrębnił 6 najważniejszych spraw w życiu współczesnego nastolatka. Są to: szkoła, przyjaciele, rodzice, randki i sex, nałogi oraz poczucie własnej wartości. Wszystko jest pięknie i dokładnie omówione we wstępie (do tego mamy także swoistą autoreklamą innej znanej pozycji tego samego autora, do której odniesienia znajdziemy także w samym tekście – no cóż, marketing i sprzedaż w praktyce). Dalej autor przechodzi do omawiania tychże spraw we właściwie „luzacki” dla siebie sposób. Ja nie będę dokładnie omawiał treści poszczególnych rozdziałów (po co odbierać przyjemność odkrywania tego na własną rękę?), ale napiszę pokrótce o każdej. I tak.

Szolka. Msaz jkiaś porlbem ze zobydawniem dyrboch oecń w szloke? Ablo tkai pberlom ma Tjwoe dzeikco? Prezcyztaj kenocinzie „7 strkeeów zdboyawina dborcyh oecn”. Zatasnwaiasz się po co w olgóe chidzoć do szkloy i ostnzectaie ją sokńzcyć? A czy weisz, że oosba, króta uokńzycla wzżsye stduia ....

statystycznie zarabia prawie 2,5 raza więcej od osoby, która nie skończyła nawet liceum?

Na marginesie: czy miałeś jakiś problem z przeczytaniem powyższego akapitu (jego pierwszej części)? Założę się, że nie. Chcesz wiedzieć dlaczego? Rozwiązanie znajdziesz właśnie w rozdziale o szkole :).

Następnie mamy przyjaciół. Autor zaleca, aby nie czynić z nich centrum swojego życia. Naszym fundamentem powinny być zasady, takie jak uczciwość, szacunek, odpowiedzialność, itp. i to właśnie z nich należy uczynić centrum własnego życia. Jakich szukać przyjaciół? Tylko takich, którzy sami sobą sprawiają, że stajesz się lepszy. Jak ich znaleźć, zaprzyjaźnić się, a potem ratować i cementować taką przyjaźń, to już autor poratuje Cię własnymi kolami ratunkowymi, naprawdę!

Rodzice, to temat drażliwy. Ciężko ich zrozumieć, ale bez dobrych relacji z nimi, każdy nastolatek jest „spalony”. Autor przekazuje konkretne informacje, co robić, aby te relacje były pozytywne. Głównie chodzi o dwie rzeczy: pytać rodziców o najważniejsze własne decyzje (to pozwoli skorzystać z ich doświadczenia życiowego) oraz trzymać się zasady, że „jeśli będę dbać oto, czego chcą moi rodzice, to dostanę o wiele więcej tego, na czym mi zależy”. Proste? Proste i działa, co najważniejsze.

Dalej, idą sprawy randek i seksu. Z randkami jest tak jak ... no nie znajdę dobrego porównania:). Przede wszystkim nie należy ich traktować poważnie, to raz. Dwa, autor pisze konkretnie z kim, gdzie i jak randkować oraz analizuje najczęściej popełnianie błędy przez randkowiczów. Odnośnie samego seksu, to mamy 4 największe mity na jego temat, czyli: każdy to robi (wcale nie); seks to tak silny popęd, że nie da się go powstrzymać; istnieje bezpieczny seks (autor udowadnia, że nie ma czegoś takiego, jak bezpieczny seks, a jego szczegółowe informacje o chorobach wenerycznych przyprawiają o szybsze bicie serca - co najmniej), i że to nic wielkiego. Końcowa konkluzja tego rozdziału: wstrzymać się z uprawianiem seksu, aż do ślubu.

Nałogi. Konkretna i dosyć szczegółowa analiza najpopularniejszych używek (ciekawy zwyczaj odnośnie picia wódki istnieje w armii rosyjskiej, ale nie polecam go stosować :) ). Ponadto, mity o używkach oraz poradnik uczący odmawiania ich przyjmowania. Nowością w porównaniu do podobnych tematycznie poradników dla nastolatków jest zawarcie informacji przez autora na temat uzależnienia od pornografii oraz potraktowanie jej jak narkotyk. Ten rozdział daje dużo do myślenia.

Na sam koniec mamy poruszoną kwestię poczucia własnej wartości. W skrócie. Własna wartość, to pogląd nasz samym na własny temat. Przeważnie jednak jest tak, że nasze zdanie jest „zbudowane” ze zdań innych osób na nasz temat. Dlaczego takie rozwiązanie nie jest dobre i co konkretnie złego powoduje? To już szczegółowo można się dowiedzieć w tym rozdziale.

Podsumowując: książka bardzo ciekawa, szybko się szybka, ładnie wydana, przyjemna dla oczu, można ją stawiać za wzór, gdyż tak powinny wyglądać poradniki – i nie tylko te dla nastolatków. Żałuję tylko, że nie przeczytałem tej książki jak sam bylem nastolatkiem, gdyż z cala pewnością pozwoliłoby mi to zaoszczędzić sobie kilku zupełnie niepotrzebnych rozterek i bezsensownych rozmyślań o sprawach, które są w gruncie rzeczy bardzo proste. Jednym słowem: bardzo mocno polecam na prezent dla własnego nastolatka, a przy okazji do przeczytania dla własnej wiedzy i przyjemności.


Powyższa recenzja dotyczy pozycji: Covey Sean – 6 najważniejszych decyzji, które kiedykolwiek podejmiesz. Rebis, Poznań 2007. ISBN: 978 – 83 – 7510 – 080 – 8.

--
Czy wiesz, że przeciętny Polak czyta z prędkością zaledwie 200 słów na minutę? Możesz to sprawdzić... i zmienić!

Zobacz na czym polega naprawdę szybkie czytanie

Licencja: Creative Commons
0 Ocena