Jaka jest kondycja rynków azjatyckich i największych tamtejszych gospodarek? Rozwijają się Chiny, ale to Indie nadają tempo tamtemu regionowi świata. Gospodarka indyjska ma się nie tylko dobrze, ona po prostu wręcz pędzi. Dziś sprawdzimy, jak ma się indyjska rupia? Jak trzyma się w stosunku do dolara?

Data dodania: 2008-01-30

Wyświetleń: 3060

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Gospodarka indyjska ma się nie tylko dobrze, ona po prostu wręcz pędzi. Rozwijają się Chiny, ale to Indie nadają tempo tamtemu regionowi świata.

Niedawno Jacek Pietkiewicz w tygodniku elektronicznym CashFlow&You opowiadał o rynkach azjatyckich i o kondycji największych tamtejszych gospodarek. Dziś sprawdzimy, jak ma się indyjska rupia? Jak trzyma się w stosunku do dolara? W najnowszym wydaniu CashFlow&You przedstawia sposób, aby zarabiać na wzroście gospodarki indyjskiej.

Poza Chinami trudno znaleźć inne państwo, którego gospodarka rosłaby w takim tempie jak w Indiach. Wprawdzie nadal jest tam wiele biednych rejonów i mieszkańców, ale kto z nas zdaje sobie sprawę, ile z nich się już bogaci? To dla nas niewyobrażalna skala, liczona nie w milionach, ale w miliardach ludzi. Miliard coraz bogatszych obywateli Indii sprawia, że szybko rośnie przychód PKB na jednego mieszkańca. PKB w roku 2007 odnotował wzrost 9,7%! Od roku 2003 rośnie średnio 8,3% w ciągu roku. Można takiego wzrostu tylko pozazdrościć.

Wzrost gospodarczy Indii spowodował nie tylko wzrost kursów akcji, lecz również wzrost wartości waluty. Gospodarka Indii będzie się stopniowo uniezależniać od eksportu, a na jej stan coraz większy wpływ będzie miał gwałtownie rosnący rynek wewnętrzny, potężne inwestycje w infrastrukturę i budownictwo będą powodować stopniowe uzależnianie się gospodarki Indii od eksportu. Oczywiście eksport to już nie tylko tanie tekstylia, ale również usługi IT oraz produkty farmaceutyczne.

Pomimo umacniającej się waluty, a co za tym idzie osłabienia opłacalności eksportu, od kwietnia do września wartość eksportu w porównaniu do tego samego okresu roku 2006 wzrosła o 18,5%, w październiku o całe 35%, a w listopadzie o 26%.

Indyjskie indeksy giełdowe nie pozostały bynajmniej w tyle. SENSEX rósł szósty rok z rzędu. Tylko w roku 2007 wzrósł o 47%. Coraz częściej dają się słyszeć głosy przestrzegające przed kupnem przegrzanych akcji indyjskich. Pierwsze takie głosy wśród ekspertów zaczęły się pojawiać już w trakcie korekty w roku 2006.

Z jednej strony zrozumiała jest więc chęć „podczepienia się” do gospodarki budzącego się giganta, z drugiej strony zrozumiały jest strach przed kupnem akcji na takim wzroście.

Pełna treść artykułu „Jaki jest sposób, aby zarabiać na wzroście gospodarki indyjskiej?” dostępna jest w tygodniku elektronicznym CashFlow&You nr 34 (04/2008) z dnia 23-29.01.2008. Autor artykułu: Jacek Pietkiewicz, wydawca: e-ProfitSystem http://newsletter.cashflowandyou.pl.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena