W Azerbejdżanie przyspiesza wydobycie złota. Po zapomniany w ostatnich latach kruszec ustawia się kolejka zagranicznych inwestorów, a władze mogą zacząć liczyć zyski.

Data dodania: 2011-01-13

Wyświetleń: 2090

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W ostatnich dniach zeszłego roku minister ekologii i zasobów naturalnych Gusejngulu Bagirow, poinformował o odkryciu na zachodzie kraju, w Rejonie Samkirskim, nowych złóż złota i platyny. 

„W wyniku prac, prowadzonych przez naszych geologów, zostało odkryte bogate złoże złota w Rejonie Goygelskim. Według ostatnich informacji posiadamy dane o występowaniu w Samkirze złóż platyny i innych cennych materiałów” – mówił na konferencji prasowej Bagirow.

Na razie brakuje dokładnych informacji zarówno o wielkości złoża, jak i o sposobie wyłonienia firmy, która miałaby zająć się jego eksploatacją. 

W rozmowie z korespondentem Kavkazkiego Uzal, rzeczniczka prasowa ministerstwa Irada Ibragimowa nie chciała mówić o konkretnych liczbach, ze względu na to, że prace geologiczne wciąż się toczą. Bez odpowiedzi pozostaje również pytanie, na jakiej podstawie będzie wybrana firma eksploatująca nowoodkryte złoża. Podmiot uprawniony do eksploatacji może być wyłoniony w wyniku przetargu, albo arbitralnej decyzji władz. Od odpowiedzi o sposób wyboru firmy uchyla się również  służba prasowa kancelarii rady ministrów. Według rzecznika prasowego kancelarii, wszelkie komentarze byłyby przedwczesne. 

Obecnie na terytorium Azerbejdżanu wydobywa się złoto tylko z jednego, położonego na zachodzie kraju złoża „Kedabel”. Kruszec jest eksploatowany na podstawie kontraktu zawartego jeszcze w 1997 roku przez rząd Azerbejdżanu z amerykańską kompanią R.V. Investment Services Group LLC. Na potrzeby projektu utworzono spółkę Anglo Asian Mining PLC. Kontrakt przewiduje wydobycie  400 ton złota, 2,5 tysiąca ton srebra i 1,5 tysiąca ton miedzi.

Umowa przewidywała udostępnienie firmie sześciu złóż. Trzy z nich znajdują się w rejonie konfliktu karabachskiego i nie są eksploatowane. Prace wydobywcze w pozostałych miejscach zostały zatrzymane w związku ze złą koniunkturą na rynku złota pod koniec lat 90-tych ubiegłego i w pierwszych latach obecnego wieku. Zmiana sytuacji na światowych rynkach skłoniła Amerykanów do wznowienia wydobycia.

Anglo Asian Mining PLC rozpoczęła na nowo wydobycie w Kedabeku pod koniec maja 2009 roku. Według informacji przedstawiciela firmy, Fizuli Samedowa, obecnie toczą się prace geologiczne na innym zakontraktowanym złożu, „Gosza”. 

Według informacji Państwowego Komitetu Statystycznego, na jedynym eksploatowanym obecnie złożu („Kedabek”) od maja do grudnia 2009 roku wydobyto 333 kg złota, natomiast od stycznia do listopada zeszłego roku już 1,7 tony.

Według ocen geologów, tylko z tego złoża można wydobyć jeszcze 22 tony złota, 192 tony srebra i 37 tysięcy ton miedzi.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena