Jakiś czas temu do Polski dotarła wreszcie moda na nowy sport wodny, będący alternatywą dla klasycznych sportów tego typu: skimboard. Niektórzy jego zwolennicy są skłonni twierdzić, że skimboard jest kwintesencją kilku dyscyplin połączonych w jedną.

Data dodania: 2012-08-30

Wyświetleń: 2960

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Każdy słyszał o surfingu i windsurfingu. Ale ile osób zna skimboard? Ta dyscyplina, zwana również skimmingiem czy skiffle boardingiem, różni się od dwóch wcześniej wymienionych sportów wodnych sposobem poruszania się na desce. W przypadku windsurfingu i surfingu cały proces rozpoczyna się na głębokiej wodzie, podczas gdy w skimboardingu początek ślizgu rozpoczyna się już przy brzegu. Każdy, kto marzy o uprawianiu tego sportu, nie musi więc obawiać się, że może zachłysnąć się i utonąć.

Początki skimboardingu mają swe źródło w przypadku, jak to często miało już miejsce w historii wynalazków i odkryć. Sport ten powstał w latach 20. ubiegłego stulecia jako rezultat zabaw ratowników pracujących na plaży Laguna Beach przy zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Ratownicy ci mieli w zwyczaju ślizgać się tuż przy brzegu na sklejkach zebranych z pobliskich zabudowań. Wkrótce moda na taki sposób ślizgania się po wodzie rozprzestrzeniła się na resztę świata. Do Polski skimboard dotarł dopiero w 2003 roku, ale od razu zyskał grono oddanych sympatyków. Dziś jest niemal tak popularny jak windsurfing czy kitesurfing.

Deska skimboardowa jest mniejsza i cieńsza niż sprzęt wymagany do zwykłego surfowania. Jej zaletą jest to, że nie musi być użytkowana w ściśle określonych warunkach i w grę nie wchodzi żadna konkretna głębokość wody — wystarczy jej cienka warstwa przy samym brzegu. Dzięki temu skimboardingiem można cieszyć się na każdej plaży — w Polsce szczególnie popularne są Chałupy i Dębki.

Początkujący skimboarderzy nie powinni zrażać się przeciwnościami losu, nawet kiedy deska rzucona na fale będzie uporczywie nurkować pod wodę. Kilka rzutów i postępy wreszcie nadejdą. Warto pamiętać, że skimboard to nie tylko sport, ale przede wszystkim świetna zabawa i ćwiczenie refleksu!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena