Instalacje przeciwpożarowe to wszelkiego typu zabezpieczenia, mające na celu ochronę budynków i mienia osób w nich przebywających. Specjalnie zaprojektowane urządzenia są przystosowane do szybkiej reakcji w przypadku, gdy zamontowane w nich czujniki wykryją zagrożenie.

Data dodania: 2012-08-30

Wyświetleń: 2847

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rodzaje zabezpieczeń

Przemysł gaśniczy wynalazł kilka typów zabezpieczeń, które można zainstalować w danym pomieszczeniu. Są to instalacje tryskaczowe, zraszaczowe, pianowe lub gaszenie gazem i mgłą wodną. W dostępnych na rynku systemach przeciwpożarowych, ze względu na ich jednostkową strukturę działania, można wyodrębnić cztery różne typy urządzeń do wykrywania dymu. Należą do nich optyczne czujniki dymu, jonizacyjne, półprzewodnikowe oraz termiczne.

Czym są puszki instalacyjne

Jednak żadna instalacja elektryczna nie obędzie się bez zabezpieczającego ją obudowania – tak zwanej puszki instalacyjnej. Puszki instalacyjne są to końcowe elementy instalacji elektrycznej, w których najczęściej montowane są gniazda i łączniki elektryczne. Łączone są w nich również przewody elektryczne.

Wyróżniamy dwa rodzaje takich obudowań – natynkowe i podtynkowe. Co istotne, są one zbudowane ze specjalnego, ognioodpornego tworzywa. Zwróćmy uwagę, że nabyć możemy również puszki natynkowe, które zostały zaprojektowane z myślą o wyjątkowo trudnych warunkach pracy. Nie bez znaczenia pozostaje uwzględnienie przez projektantów materiałów konstrukcyjnych, które są wytrzymałe na działanie wysokich temperatur, a także dużej wilgotności powietrza.

Szczególne wymagania powinny być przewidziane w przypadku, gdy instalacja będzie pracowała w atmosferze zagrożonej wybuchem. Interesujące rozwiązanie stanowi również puszka instalacyjna bezhalogenowa. W obiektach użyteczności publicznej niejednokrotnie uwzględnia się systemy, które mają za zadanie podtrzymywanie funkcji instalacji i urządzeń elektrycznych przez 30 minut na potrzeby prowadzenia ewakuacji. W tym czasie powinno więc bez zakłóceń działać oświetlenie awaryjne, a także windy, urządzenia alarmowe oraz wyciągi dymu. Przez 90 minut muszą funkcjonować urządzenia, dzięki którym możliwa jest walka z pożarem. Chodzi na przykład o instalacje do podwyższania ciśnienia wody oraz windy dla straży pożarnej. Jest to zatem pole do popisu dla specjalnych puszek instalacyjnych, które pozwalają na spełnianie właśnie tych wymagań.

Wieża sygnalizacyjna

W strefach zagrożonych wybuchem stosuje się również często wieże sygnalizacyjne. Wieża sygnalizacyjna zmontowana jest z modułów świetlnych, dźwiękowych lub kombinowanych (światło-dźwięk). Możliwe są kombinacje aż do pięciu modułów świetlnych o tym samym napięciu. Moduł kombinowany może być montowany jedynie jako najwyższy element wieży lub oddzielnie. Zastosowane w budowie połączenia pionowych i poziomych nacięć na soczewkach oraz układ podwójnego odbicia promieni świetlnych zwiększają rozsył, dając bardzo dobrze widoczne światło.

Aby dodatkowo zabezpieczyć miejsca przed pożarem, stosuje się często sygnalizatory pożarowe. Są to specjalne urządzenia służące do sygnalizacji akustycznej. Czasem można też spotkać się z tym, że taki sygnalizator pożarowy jest akustyczno-optyczny z wbudowaną diodą LED. Minimalną wadą tego typu urządzenia jest to, że wspomniane sygnalizatory mogą być stosowane tylko do użytku wewnętrznego.

Bez względu na to, że wszelkie instalacje przeciwpożarowe mogą mieć jakieś wady, warto w nie zainwestować. Często od tego, czy jest w pomieszczeniu, w którym przebywamy, zainstalowany sygnalizator przeciwpożarowy, zależy nasze życie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena