Amoniak i siarkowodór w wodzie. Zarówno amoniak jak i siarkowodór mogą występować w wodzie jako gazy. Występowanie amoniaku może być spowodowane działalnością człowieka. Szczególnie wody z terenów gospodarstw rolnych, nawożenia pól, wprowadzenia ścieków, nieszczelnych szamb są narażone na wysoką zaw...

Data dodania: 2008-01-12

Wyświetleń: 17672

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Amoniak i siarkowodór w wodzie. Zarówno amoniak jak i siarkowodór mogą występować w wodzie jako gazy. Występowanie amoniaku może być spowodowane działalnością człowieka. Szczególnie wody z terenów gospodarstw rolnych, nawożenia pól, wprowadzenia ścieków, nieszczelnych szamb są narażone na wysoką zawartość jonu amonowego. Wody te są narażone również na skażenie bakteriologiczne. Obowiązujące przepisy określają zawartość amoniaku do 0,5 mg/l. Siarkowodór jest określany jako zapach wody, który wg norm powinien być akceptowalny.
Na formę występowania amoniaku i siarkowodoru ma wpływ odczyn wody. Uzdatnianie wody pod kątem usuwania gazów polega na napowietrzaniu. Amoniak występujący w wodzie zabiera z niej tlen, co może skutkować rozwojem bakterii beztlenowych. W technologii usuwania żelaza i manganu z wody, tlen i napowietrzenie mają decydujący wpływ. W przypadku gdy w sieci występuje amoniak, który zabiera tlen, tworzą się bakterie beztlenowe i niektóre z nich produkują siarkowodór, u odbiorców pojawia się w kranie nieprzyjemny zapach. Mamy wtedy do czynienia z wtórnym zanieczyszczeniem wody. Filtry do wody stosowane przy uzdatnianiu wody w domach jednorodzinnych, niedużych zakładach produkcyjnych, mające na celu usunięcie siarkowodoru występującego również w połączeniu z żelazem i managanem oparte są na złożach katalitycznych przy zastosowaniu utleniacza chemicznego: nadmanganianu potasu. W przypadku występowania amoniaku stosuje się aspiratory do napowietrzania wody. Montuje się je przed hydroforami, które z technologicznego punktu widzenia powinny posiadać poduszkę powietrzną bez membrany lub przepony.
Licencja: Creative Commons