Po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej na początku lipca postanowiono pozostawić stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Stopa referencyjna została utrzymana i wynosi 4,75 proc. Stopa redyskontowa wynosi 5 proc., stopa depozytowa 3,25 proc. a stopa lombardowa 6,25 proc.

Data dodania: 2012-07-06

Wyświetleń: 1499

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Należy przypomnieć, że ostatnia podwyżka stóp procentowych miała miejsce w maju tego roku. Po 1,5 roku RPP zdecydowała się zareagować na wysoką inflację i podwyższało stopy procentowe. Miało to ograniczyć akcję kredytową, wpłynąć pozytywnie na kurs złotego oraz zachęcić społeczeństwo do oszczędzania na lokatach bankowych. Decyzja o podtrzymaniu dotychczasowego poziomu stóp procentowych jest kontynuacją polityki monetarnej RPP, dążącej do osiągnięcia celu inflacyjnego w 2013 roku na poziomie 2,5 proc.

Większość ekonomistów potwierdza opinię, iż w nadchodzących miesiącach gospodarka Polski oraz gospodarka światowa zwolnią tempo wzrostu. Istnieją również obawy co do recesji, spowodowane pogarszającą się sytuacją w strefie euro oraz kryzysem zadłużeniowym krajów peryferyjnych. Analitycy obawiają się wzrostu bezrobocia, spadku wynagrodzeń oraz obniżenia się konsumpcji.

W najbliższych miesiącach nie należy spodziewać się obniżenia stóp procentowych pomimo spadku inflacji. M.in. dlatego, że oznaczałoby to brak konsekwencji w działaniu RPP. Dodatkowo kryzys w strefie euro oraz inflacja odbiegająca od celu inflacyjnego mogą wpływać na dalsze podwyżki stóp czego RPP nie wyklucza.

Oznaczać to będzie wzrost ceny pieniądza na rynku międzybankowym, a co za tym idzie wzrost cen udzielanych kredytów. Z drugiej strony wyższe stopy procentowe są korzystne dla osób oszczędzających na lokatach. W maju średnie oprocentowanie lokat wzrosło. W najbliższym czasie lokaty bankowe dalej mogą zyskiwać na oprocentowaniu.

Po ostatnim posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej nie przewiduje podniesienia stóp procentowych, jednocześnie podkreślając, że nie jest to niemożliwe. Zbyt tani pieniądz oraz niskie oprocentowanie kredytów w obecnych czasach nie jest korzystne dla gospodarki polskiej, z tego powodu RPP może utrzymywać obecny poziom stóp procentowych czekając na bardziej korzystną sytuację na rynkach finansowych.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena