Jedną z dysfunkcji przewodu pokarmowego jest refluks przełyku, polegający na zarzucaniu kwaśnego soku żołądkowego z żołądka do przełyku. Przykrą tego konsekwencją jest uczucie pieczenia i palenie w przełyku, tzw zgaga.

Data dodania: 2012-06-29

Wyświetleń: 1783

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

To nieprzyjemne uczucie występuje zazwyczaj po przejedzeniu, spożywaniu potraw zbyt tłustych, a także zbyt ostro przyprawionych. Potencjalnie jesteśmy narażeni na nią wszyscy. Grupę podwyższonego ryzyka stanowią jednak osoby otyłe, kobiety w ciąży oraz ludzie palący papierosy. Często dotyka osoby w przedziale wiekowym od 50-70 lat i w okresie aktywności zawodowej. Badania wykazują, że codziennie z brakiem odpowiedniego trawienia boryka się około 7% społeczeństwa, natomiast około 30% ma ten problem przynajmniej raz w miesiącu.

Prawidłowe odżywianie, wspierane środkami neutralizującymi nadmiar kwasów w żołądku, może w istotny sposób zmniejszyć dyskomfort. Osoby narażone na tę przykrą dolegliwość powinny wystrzegać się przede wszystkim słodyczy, zwłaszcza czekolady i domowych wypieków, a także kwaśnych posiłków i alkoholu. Bardziej jednak istotne jest nie tyle co, ale ile i w jaki sposób spożywamy dany posiłek.

Zgadze sprzyjają obfite posiłki, za sprawą których ściany żołądka szybko się rozciągają i wydziela się odpowiedzialny za jej pojawienie kwas solny, wchodzący w skład soków trawiennych. Podobny efekt przynosi szybkie spożywanie i picie napojów gazowanych, wówczas do żołądka dostaje się nadmierna ilość powietrza, która go rozdyma, a kwas solny z treścią pokarmową łatwiej przedostaje się do przełyku. Podobne przyczyny mogą być powodem pojawienia się także dokuczliwych wzdęć, które związane są z obecnością gazów w przewodzie pokarmowym.

Bywają również bardzo uciążliwe i często towarzyszy im uczucie pełności w obrębie jelit i krępujące, często niekontrolowane odbijanie oraz gazy o nieprzyjemnym zapachu. Niewielkie wzdęcia, zwłaszcza po zjedzeniu określonych pokarmów, takich jak fasola, kapusta, kalafior, występują sporadycznie u każdego. Jednak częste i nasilające się mogą być przyczyną wielu dotkliwych kolek oraz prowadzić do stałego uczucia napięcia w jamie brzusznej. Stąd już tylko krok do poważnych dolegliwości jelitowych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena