Internet Small Computer System Interface, w skrócie iSCSI, jest wzorem pamięci sieciowej. iSCSI jest protokołem używanym w przechowywaniu danych przy połączeniu urządzeń magazynujących i sieciowych oraz udogodnień na podstawie wzorcowego protokołu kontroli transmisji/protokołu internetowego.

Data dodania: 2012-06-20

Wyświetleń: 2231

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Internet Small Computer System Interface, w skrócie iSCSI, jest standardem pamięci sieciowej. iSCSI jest protokołem używanym w przechowywaniu danych przy połączeniu urządzeń magazynujących i sieciowych oraz udogodnień na podstawie wzorcowego protokołu kontroli transmisji/protokołu internetowego. iSCSi jest używany głównie w jednym rodzaju magazynowania plików w sieci - Storage Area Network (SAN).

Protokół iSCSI pozwala na operacje urządzeń I/O i tworzenie sieci urządzeń - polecenia są przekazywane od inicjatorów do targetu. Protokół iSCSI pozwala jego inicjatorom na wysyłanie poleceń SCSI do targetów SCSI na nawet najbardziej odległe serwery. Inicjatorzy i targety potwierdzają swoja tożsamość używając protokołu CHAP, który zawiera mechanizm uniemożliwiający pojawianie się prostych i jasnych haseł. Jednak protokół CHAP jest podatny na ataki słownikowe, spoofing lub ataki lustrzane.

Zasady używania protokołu CHAP w iSCSI pozwalają zapobiec większości z tych ataków jedynie wtedy gdy jest on odpowiednio zaimplementowany i używany. Dlatego iSCSI jest bardzo użyteczne w tworzeniu systemu SAN i redukuje koszty w porównaniu do innych rozwiązań np. popularnej technologii Fibre Channel. iSCSI nie wymaga dodatkowego okablowania lecz korzysta z istniejącej infrastruktury sieciowej. Technologia iSCSI może być używana do transmisji danych przez sieci lokalne, rozległe sieci oraz internet. iSCSI ma domyślne ustawienia w porcie 3260. Połączenie może być nawiązywane w całym ruchu sieciowym, nawet przez modem lub sieć bezprzewodową oraz może być konfigurowane na otwartym interfejsie łączącym się za pośrednictwem światłowodu.

Aby osiągnąć wysoką niezawodność, metody wielościeżkowe z mnożeniem dróg sieciowych również są używane w iSCSI. Pozwala to użytkownikom na skonsolidowanie storag'u z centrami danych, oraz dostarcza hostom złudzenia dysków połączonych lokalnie. Macież dyskowa korzystająca z iSCSI zazwyczaj dostarcza różne targety iSCSI dla wielu klientów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena