Niestety, bez odpowiednich dokumentów nie możemy zrobić nic z osobami, które kopiują nasz pomysł i wykorzystują do własnych celów zarobkowych. Jedynie patent europejski pozwoli na ściganie takich ludzi i stawianie ich przed sądem.
Kryteria dotyczące przyznawania patentów
W życiu towarzyszą nam prawa i obowiązki. Określają one mnóstwo aspektów naszego postępowania i określają nasze miejsce w świecie. Podobnie jest, jeśli chcemy starać się o patent europejski. Nie każdy przedmiot może zostać uznany za nowatorski wynalazek, który należy opatentować. Jedną z cech, która pozwala dołączyć go do tego grona, to element zaskoczenia. Musi być to coś, czego nikt wcześniej nie widział. Ma być rozwiązaniem problemu, który dotychczas nie był rozwikłany, a także aktywnie służy społeczeństwu. Może być to równie przedmiot zwiększający efektywność oraz jakość pewnego procesu. Przykładem mogą być ultracienkie telewizory, które zastąpiły stare kineskopy. Choć telewizor jako urządzenie ma dziesiątki lat, to jego unowocześnienie było pożądane i skuteczne.
Aplikacje i programy w roli patentów
Dotychczasowe pojęcie, jakimi opisywano patenty europejskie, dotyczyło głównie przedmiotów. Systemy i oprogramowanie komputerowe nie jest tak wyraźnym przedmiotem, którego możemy dotknąć, jednak we współczesnym świecie odgrywa znaczącą rolę. Jeszcze 20-30 lat temu można było spierać się o przyznawanie im miana patentów, jednak teraz jest to konieczne. Rynek elektroniczny wykorzystuje liczne aplikacje, które kupuje prosto od producenta. Znane wszystkim systemy Windows czy aplikacje android bez praw autorskich nie mogłyby się rozwijać z braku funduszy. Patenty europejskie na oprogramowanie dotyczą także aplikacji biurowych, biznesowych oraz gier. Dzięki nim rynek elektroniczny może rozwijać się prawidłowo, a użytkownicy nowoczesnych telefonów oraz komputerów przenośnych mogą cieszyć się z nieograniczonych możliwości swojego sprzętu.