Podstawowym wyposażeniem każdej kuchni jest lodówka, która gwarantuje świeżość przechowywanych produktów, kuchenka - niezbędna do przygotowywania posiłków, ale także okap kuchenny, który ma do spełnienia niebagatelną rolę.

Data dodania: 2012-05-30

Wyświetleń: 2356

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jego zadaniem jest bowiem nie tylko skuteczne pochłanianie nieprzyjemnych zapachów i oparów unoszących się w kuchni, ale także ochrona mebli oraz całego pomieszczenia przez wilgocią i pleśnią. Jeszcze kilka lat temu okap kojarzył się z dużym urządzeniem montowanym nad kuchenką bezpośrednio do ściany, który wentylował powietrze w kuchni. Obecnie w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego znajdziemy okapy w wielu kształtach i aranżacjach, które będą nie tylko koniecznym elementem wyposażenia kuchni, ale także jej nowoczesną ozdobą.

Nadal możemy wybrać okap kominowy, który w pionowym kominie maskuje rurę odprowadzającą parę wodą i opary do otworu wentylacyjnego. Jednak mimo iż wciąż zajmują one stosunkowo dużo przestrzeni i uniemożliwiają zawieszenie szafki, to obecnie można montować je do ściany w wersji płaskiej, narożnej i skośnej, co znacząco ułatwia idealne dopasowanie do miejsca położenia kuchenki. Najpopularniejsze są jednak okapy wiszące samodzielnie pod szafką kuchenną, być może ze względu na ich niewielkie rozmiary. Dlatego też są najczęściej spotykane w małych, ciasno zabudowanych kuchniach bądź aneksach kuchennych, ponieważ - jak łatwo się domyśleć - wymiary przekładają się na wydajność. Założenie okapu podszafkowego gwarantuje zachowanie integralności mebli, gdyż okap jest niewidoczny, sprytnie schowany pod szafką. Okapy tego typu mogą też występować w wersji szufladowej (tzw. teleskopowe), gdzie cały mechanizm urządzenia schowany jest w szafce, zaś na zewnątrz widoczna jest tylko szuflada, identyczna jak pozostałe fronty meblowe, wysuwana jedynie podczas działania okapu.

W nowocześnie urządzonych kuchniach odchodzi się od tradycyjnego umieszczania kuchenki gazowej czy elektrycznej bezpośrednio pod ścianą i umieszcza tzn. wyspę kuchenną na środku pomieszczenia. Właśnie dla tego typu rozwiązań powstały okap wyspowy, które montuje się do sufitu, a obsługuje za pomocą pilota. Można go zawiesić w każdy miejscu, pod warunkiem, że wcześniej został odpowiednio przygotowany otwór wentylacyjny. Całkowitą nowością są z kolei okapy blatowe, które, jak sama nazwa wskazuje, zakłada się pod blatem kuchennym w bezpośrednim sąsiedztwie kuchenki, ponieważ zwykle uruchamiają się samoczynnie, gdy wykryją parę wodną.

Wybór okapu kuchennego to nie tylko jego rodzaj, dostosowany do powierzchni i wnętrza pomieszczenia, w którym ma zostać umiejscowiony, ale także dobre dobranie jego wymiarów oraz parametrów działania, które gwarantują skuteczne działanie.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena