Gra w kręgle, zwana przez znawców fachowo kręglarstwem, jest jedną z tych dyscyplin sportu, które wykorzystują specjalne kule do gry. Posiadają dwa lub więcej miejsc na palce, aby móc uchwycić ją przed wykonywanym rzutem. Zadaniem gracza jest zbicie dziesięciu kręgli, najlepiej za pierwszym podejściem. 

Data dodania: 2012-05-29

Wyświetleń: 1925

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jest to gra, w którą z powodzeniem mogą grać wszyscy, nie tylko dorośli i studenci, ale także młodsze dzieci. Ostatnio kręgle stały się bardzo popularnym sportem oraz miłym sposobem na spędzanie wolnego czasu z rodziną i znajomymi. W kręgielni można również urządzać imprezy firmowe, podczas których odbędą się turnieje gry w kręgle między pracownikami.

Krótka historia

Prawdopodobnie początki gry w kręgle sięgają już starożytności, a miejscem odnalezienia jej pierwocin jest Egipt. Jednak dopiero w Europie w czasach średniowiecza zdobyły prawdziwe uznanie i wtedy po raz pierwszy ustalono też zasady tej rozrywki. Najpierw miała charakter zabawy, a później odkryła swoje hazardowe oblicze, dlatego gra w kręgle została zakazana w wielu miejscach. Z Europy kręglarstwo przeniosło się do Ameryki w XVII wieku, dzięki procesowi kolonizacji. Od XVIII wieku zaczęły istnieć stowarzyszenia miłośników gry w kręgle, takie jak Narodowy Związek Kręglarstwa w Nowym Jorku, działający od 1875 roku.

Bowling

To jeden z najpopularniejszych gatunków gry w kręgle na całym świecie, ponieważ kręgle klasyczne przyjęły się wyłącznie w Europie. Różnica pomiędzy tymi rodzajami odmiany gry polega na tym, iż w ostatniej z nich ustawia się dziewięć kręgli. Natomiast w bowlingu rozstawia się dziesięć kręgli w trójkąt, które gracz ma strącić jak najszybciej, najlepiej w pierwszej z dziesięciu rund. Pierwsze Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie rozegrano w 1954 roku.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena