Spośród przewlekłych powi­kłań cukrzycy najczęstszym i najbardziej kosztownym jest zespół stopy cukrzycowej. Niejednokrotnie powikłanie to prowadzi do amputacji stopy, a główną jego przyczy­ną jest obwodowa neuropatia, czyli uszkodzenie nerwów prowadzące do utraty czucia i spadku potliwości stopy.

Data dodania: 2012-05-24

Wyświetleń: 1389

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 6

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

6 Ocena

Licencja: Creative Commons

Po­nadto w przebiegu cukrzycy rozwijają się zmiany w obrębie małych i dużych naczyń krwionośnych, dochodzi do zwężenia lub nawet niedroż­ności tętnic, wskutek czego kończyny są niedokrwione.

W wyniku spadku czucia i potliwości - skóra staje się sucha, często zrogowaciała - stopa jest bardziej narażona na zranienia, drobne otarcia, które - zaniedbane lub nie zauważone - prowadzą do trudno gojących się owrzodzeń.

Wczesne wykrycie zespołu stopy cukrzycowej umożliwia wczesną profilaktykę. Pozwala na zadbanie o stopy tak, aby zapobiec ich zniekształceniu, zranieniu i, w najgorszym wy­padku, amputacji części albo całej stopy.

Oczywiste, że lepiej i taniej jest zapobiegać niż leczyć. Metodą wspomagającą pro­filaktykę stopy cukrzycowej jest m.in. refleksoterapia. To nic innego jak akupre­sura, pochodna akupunk­tury, wywodzi się również z medycyny chińskiej. Aku­presura polega na masażu uciskowym poszczególnych punktów na powierzch­ni ciała i stóp. Natomiast refleksoterapia dotyczy wy­łącznie powierzchni stóp.

Ponad 4 tys. lat temu Chińczycy odkryli, że na naszych stopach znajdują się strefy refleksyjne, odpowia­dające wszystkim organom wewnętrznym. Medycyna oficjalna zaakceptowała refleksoterapię w XX wieku; wypracowano technikę ma­sażu, a masowane punkty na stopach nazwano recep­torami. Są to unerwione miejsca pozostające w ści­słym związku z określonym organem. Masaż receptorów powoduje lepsze ukrwienie określonego narządu, a tym samym lepsze jego funkcjo­nowanie.

Jak zabrać się do masażu stóp? Który z receptorów poprawi pracę narządów niedomagających w cho­robie cukrzycy - można dowiedzieć się i nauczyć. Jednak, zanim opanujemy rozległą wiedzę na ten temat przynajmniej w dostatecz­nym stopniu i nabierzemy wprawy w prawidłowym masażu, skorzystajmy z za­biegów u doświadczonego refleksologa.

 

Licencja: Creative Commons
6 Ocena