Poszukiwanie psychologa wśród wielu ofert jest dla osoby borykającej się z problemami osobistymi dość trudne. Łatwo ulec zapewnieniom bez pokrycia w kwalifikacjach oraz doświadczeniu. Efekty takiej "pomocy" są widoczne w postaci postępującego drenażu kieszeni klienta przy równoczesnym braku poprawy w zgłaszanych problemach.

Data dodania: 2012-04-17

Wyświetleń: 1677

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Poszukanie fachowca w dziedzinie zdrowia psychicznego można porównać do poszukiwania warsztatu samochodowego dla samochodu. Jeśli nie działa on tak jak sobie tego życzymy, oczekujemy, że mechanik określi przyczyny awarii, oceni co należy wymienić oraz poda zakres prac wraz z terminem wykonania naprawy i szacowanymi kosztami. Podobnie profesjonalny psycholog lub psychoterapeuta wspólnie z pacjentem ustalą w czym, jakimi sposobami oraz w przybliżeniu jak długo będą pomagać.

Tytułu psycholog można używać po ukończeniu pięcioletnich studiów magisterskich na kierunku psychologia. Psycholog - często termin ten jest nadużywany przez osoby, które ukończyły różnego rodzaju szkolenia ze słowem "psycho" w tytule. Rzetelny specjalista nie odmówi okazania się właściwym dyplomem. Ze względu na to, że psychologia jest bardzo zróżnicowaną nauką warto wybrać psychologa specjalizującego się w odpowiedniej dziedzinie. Na przykład psycholog rozwojowy pracujący z młodzieżą i dziećmi niekoniecznie będzie specjalistą w dziedzinie zdrowia psychicznego dorosłych. Bardzo ważne dla decyzji o współpracy z danym psychologiem są informacje na temat jego dotychczasowych doświadczeń zawodowych. Podobnie jak przy udokumentowaniu wykształcenia, także w tym przypadku uczciwy specjalista chętnie udzieli tego rodzaju informacji.

O wiele trudniej dowiedzieć się, czy osoba tytułująca się jako psychoterapeuta faktycznie nim jest. Istnieją bardzo liczne szkolenia, kursy, instytuty i organizacje, które posługują się tym określeniem bez dbałości o jakość usług i dobro klientów. Najbezpieczniejsze zatem będzie korzystanie z zasad, którymi kieruje się m.in. Narodowy Fundusz Zdrowia. W myśl tych zasad psychoterapeuta to osoba, która ukończyła albo jest w trakcie szkolenia psychoterapeutycznego (najczęściej 4-letniego) legitymizowanego przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne albo Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. W profesjonalnych gabinetach tego rodzaju certyfikat jest do wglądu na życzenie pacjenta. Konieczne również jest posiadanie doświadczeń własnej psychoterapii oraz praca pod superwizją, czyli poddawanie się merytorycznemu nadzorowi certyfikowanego superwizora. Podobnie jak w przypadku współpracy z psychologiem warto zadawać pytania dotyczące posiadanych kwalifikacji i doświadczeń zawodowych psychoterapeuty. W przypadku jakiekolwiek wątpliwości w tym zakresie korzystnie będzie je omówić w bezpośredniej rozmowie, co często uchroni pacjenta przed narażeniem swojego zdrowia i zainwestowaniem środków w nieuczciwego "specjalistę". Psychoterapia także posiada wiele rozmaitych szkół, z których nie każde podejście jest odpowiednie dla konkretnych potrzeb. Warto omówić to z psychoterapeutą co umożliwi bardziej efektywną i owocną współpracę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena