Na całym świecie w latach 1983-2007 na AIDS i wywołane przez AIDS powikłania zmarło ponad 25 milionów ludzi, a liczba ta ciągle rośnie!  Współcześnie, myślenie o zabezpieczaniu się poprawiło, ale AIDS wciąż zabija, głównie sami są sobie winni Ci, co nie dbają o bezpieczeństwo swoje i innych. 

Data dodania: 2012-03-30

Wyświetleń: 1723

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czym zatem jest AIDS, skoro jest to zagrożenie nawet w XXI wieku i nawet podczas ciągłego postępu medycyny ?

Najprościej ujmując, AIDS, jest Zespołem nabytego niedoboru odporności. Przede wszystkim jest to śmiertelna i nieuleczalna jak dotąd choroba, która do dziś dnia spędza sen z powiek naukowców i lekarzy, którzy wciąż szukają skutecznego leku i szczepionki, dzięki którym AIDS mógłby przejść do klasyfikacji chorób w pełni wyleczalnych. ADIS jest końcową fazą zakażenia HIV'em przy czym podczas ostatniej fazy choroby (AIDS) pojawiają się takie objawy jak: gruźlica, bakteryjne zapalenie płuc, mięsaki Kaposiego, rak szyjki macicy. 

Mimo, że AIDS to jedna z gorszych chorób znanych obecnie człowiekowi, to jednak osoby mające AIDS mogą prowadzić w miarę normalne życie. Medycyna posuwa się wciąż do przodu i istnieją pewne specyfiki, które dość skutecznie hamują dalszy rozwój choroby lecz nie leczy chorego całkowicie. Obecna terapia jest na tyle skuteczna, że z AIDS można umrzeć co prawda, ale przez śmierć naturalną, a nie powikłania spowodowane wirusem i jego powikłaniami. Dużo w temacie HIV oraz AIDS zależy nad samych, odpowiednie zabezpieczanie się podczas stosunków płciowych (niezależnie od orientacji seksualnej) jest naprawdę jedną z najważniejszych praktyk zapobiegawczych. Inną równie ważną rzeczą jest przestrzeganie, by w razie kontaktu igły z ciałem, igła była nowa i czysta, a nie używana już wcześniej - niestety to nie jest bzdura lecz ponury fakt. 

Istnieje również kilka faktów i mitów dotyczących sposobu zarażenia się od innej osoby AIDS:

1. MIT - Osoba zdrowa nie może zarazić od innej przez dotykanie tych samych przedmiotów, przez podawanie sobie dłoni oraz przez pocałunek. AIDS nie rozchodzi się drogą kropelkową.

2. FAKT - Istnieje bardzo wysokie ryzyko zakażenia podczas kontaktu rany osoby zdrowej z raną osoby chorej na AIDS. To samo dotyczy strzykawek i ich wspólnego używania.

3. MIT - Ryzyko zakażenia się HIV i choroby AIDS dotyczy tylko osób homoseksualnych. Niestety ten mit wciąż jest powielany lecz każda osoba, bez względu na orientację może się zakazić.

Najważniejszą bronią przeciwko HIV i później AIDS, jest zdrowy rozsądek, unikanie przypadkowych i niepewnych stosunków płciowych oraz odpowiednia edukacja w tym kierunku, dzięki czemu będzie można lepiej chronić się przed tym zakażeniem. AIDS wcale nie musi oznaczać wyroku i życia w samotności. Najlepiej jest poznać swojego wroga, niż powielać krzywdzące mity.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena