Wielkie, znane lub nie - korporacje. Dla jednych "wybawcy", dla innych "oprawcy". Niezależnie jak na korporację spojrzeć, to nasuwa się jedno skojarzenie - pieniądze. Korporacje są wielkimi "maszynkami" do zarabiania pieniędzy. Nierzadko jednak jakaś korporacja przekracza granice, do których w ogóle nie powinna się nawet zbliżać.

Data dodania: 2012-03-26

Wyświetleń: 2841

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Korporacje trzymają świat w szachu.Każda korporacja zajmuje się wytwarzaniem określonych dóbr lub świadczy różne inne usługi. Teoretycznie działania zdecydowanej większości korporacji zapewnia nam pewien komfort życia, właśnie dzięki swoim dobrom. Wydaje się, że takie twory jak korporacje, są nam niezbędne już w codziennym funkcjonowaniu obywatela XXI wieku.  Mało osób natomiast wie, że działania często podejmowane przez korporacje, są szkodliwe dla ludzi, zwierząt oraz środowiska.

Korporacje bronią się jak mogą i kurczowo trzymają wyśrubowanych do granic możliwości opcji, zaczynając od kłamliwych informacji dla prasy, czy związków zawodowych, a kończąc na szantażu. Zadaniem korporacji jest zarabianie pieniędzy i pilnowanie, by każdy zysk był większy od poprzedniego - nie ma w tym zbyt wielkiej filozofii, ani nie jest to odkrycie na miarę Kolumba lecz gołym okiem widać, do jakich sytuacji są doprowadzani ludzie sprzeciwiający się praktykom korporacji, jak bardzo nasze środowisko naturalne jest "zabijane" dla rządzy zysków, na ilu zwierzętach są testowane produkty np. kremy, szampony i inne podobne.

W jaki zatem sposób korporacje nam zagrażają ?

Najprostszym przykładem jest sytuacja, gdy korporacja produkuje naprawdę świetne ubrania. Nie ma w tym nic złego, ubrania są nam przecież potrzebne, ale wystarczy poszukać, by sprawdzić w jakich warunkach ludzie pracujący dla korporacji, są wykorzystywani. Dla przykładu: Pan "A" pracuje w korporacji "B", by uszyć np. koszulkę, pracownik "A" potrzebuje 60 minut, zaś korporacja za każdą uszytą koszulkę płaci dla pracownika "A" 50 centów amerykańskich, a zagranicą korporacja sprzedaje tą koszulkę za 50 dolarów. Innym świetnym przykładem jest fakt, jak wiele nieczystości z korporacji "B" przedostaje się do wód pitnych lub są tam umyślnie i bezpośrednio wrzucane, czy odprowadzane rurami. W ten sposób setki tysięcy m3 zanieczyszczeń i odpadów z korporacji trafia do zbiorników z wodą pitną. 

Innym wątkiem, który przemawia na niekorzyść korporacji, są liczne nieprawidłowości, korupcja i inne "nieczyste" zagrania na rynku i giełdach, tylko po to, by przyciągać inwestorów i generować co raz to większe zyski. 

Mimo, że korporacje są nam nie mal niezbędne w życiu codziennym, to jednak warto mieć na uwadze, w jaki sposób otrzymujemy interesujący nas produkt lub jakąś usługę. Kto i w jakich warunkach musiał zapracować na nasz dobrobyt, ile zwierząt zostało w wyniku rosnącej komsumpcji skazanych na śmierć?  Ile hektarów lasów trzyba było wyciąć, byśmy mogli cieszyć się nawet prostym i popularnym produktem, jakim jest papier?

Wszystko leży w naszych rękach. Nie dajmy się zmanipulować i wmawiać sobie, że przecież nikt ani nic nie ucierpiało przy produkcji danego produktu lub przy tworzeniu konkretnej usługi. 

Licencja: Creative Commons
3 Ocena