HACCP to system analizy krytycznych punktów kontroli, wymagany od wszystkich firm mających kontakt z żywnością. Obowiązuje on od 2006 roku i dotyczy firm produkujących żywność i artykuły spożywcze, oraz zajmujących się ich transportem i przechowywaniem.
Wymagania HACCP dotyczą zapobiegania wszystkim zagrożeniom bezpieczeństwa żywności, w tym zagrożeniom:
- biologicznym
- chemicznym
- fizycznym.
Początkowo w Polsce obowiązek posiadania wdrożonego systemu HACCP dotyczył tylko firm zajmujących się produkcją wód mineralnychoraz żywności specjalnego przeznaczenia żywieniowego, np. żywności dla niemowląt.
System HACCP opiera się na siedmiu zasadach, które dotyczą mi.in: identyfikacji i rozpoznania zagrożeń, identyfikacji Krytycznych Punktów Kontroli, opracowania limitów krytycznych dla CCP, ustaleni sposobów monitorowania CCP i opracowania zapisów i instrukcji.
Korzyści wynikające z wdrożenia systemu HACCP to między innymi:
lepsze warunkiprodukcji, transportu i magazynowania żywności,większe zaufanie konsumentówpoprawa bezpieczeństwa żywności, a tym samym likwidacja niebezpieczeństwa związanego z chorobami pokarmowymi.podniesienie jakości wyrobów,spełnienie wymagań prawnych UE oraz innych wymagań krajowych i międzynarodowych z zakresu bezpieczeństwa żywnościlepsza pozycja danej marki na rynkuodpowiednie przeszkolenie pracowników z zakresu higieny i Dobrych Praktyk Produkcyjnych
HACCP to kompleksowy system służący zapobieganiu zagrożeniom żywności, a przede wszystkim służący wykryciu ryzyka i ustaleniu sposobów zapobiegania mu na wszystkich etapach produkcji. Oznacza to, że wdrożenie wymagań HACCP zapobiega wszystkim zagrożeniom związanym z procesem technologicznym, personelem, opakowaniami i dodatkami do żywności.