Licencja na obrót nieruchomościami
Każdy pośrednik musi mieć licencję. Zawsze mamy prawo poprosić o jej okazanie. Co więcej - mamy także prawo wylegitymować pracownika biura nieruchomości - czyli poprosić go o dowód, a nie tylko o licencję. Ale to nie wszystko - tam gdzie konkurencja jest duża, czyli w takich miastach jak Warszawa, biuro nieruchomości powinno podkreślać swój profesjonalizm przez dołączenie do jednego ze stowarzyszeń pośredników nieruchomości.
Lokalne biura
Jak wiadomo nie da się zadowolić wszystkich i nie da się wiedzieć wszystkiego. Dlatego powinniśmy ufać raczej tym biurom nieruchomości, które koncentrują się na lokalnym rynku. Czyli w tym wypadku nie na całej Warszawie, ale na konkretnej dzielnicy czy rejonie. Duże agencje i biura nieruchomości, często przejmują i dołączają do swojego katalogu oferty innych biur. Z tego powodu ich pracownicy niejednokrotnie nie wiedzą co sprzedają. W przypadku biur o lokalnym zasięgu zdarza się, że pośrednik nieruchomości zna na przykład mieszkania na wynajem na wylot, bo już kilka razy pośredniczył w znalezieniu najemcy.
Pomoc w formalnościach
Kiedy już wybierzemy biuro zwróćmy uwagę jak zachowują się jego pracownicy. Po pierwsze powinni nas poinformować jak wygląda aktualna sytuacja na rynku nieruchomości - jak kształtują się ceny, czy w najbliższym czasie możliwa jest ich zmiana i z jakiego powodu. Po drugie biuro nieruchomości powinno nam zapewnić szczegółowe informacje na temat wymaganych dokumentów oraz uprzedzić o tym jakie kruczki mogą pojawić się w umowie najmu lub sprzedaży nieruchomości. Zwróćmy tez uwagę na to, w jakich warunkach odbywa się rozmowa. Powinniśmy mieć zapewniona prywatność.
Finanse
W przypadku zakupu mieszkania lub domu najczęściej będzie nam potrzebny kredyt. Oczywiście może go nam polecić pracownik biura nieruchomości. Warszawa jest jednak dużym miastem i nie ma problemu ze znalezieniem firm specjalizujących się w kredytach. Więc jeżeli biuro nieruchomości ma być wiarygodne, pośrednik nie może się narzucać z proponowaniem nam kredytu.
Żoliborz - nazwa tej dzielnicy pochodzi od francuskiej nazwy „Joli Bord” co oznacza po polsku „Piękny Brzeg”. Od wielu lat uznawana jest za dzielnicę artystów. Co więcej Żoliborz to nie tylko zwykła dzielnica Warszawy, to pewien styl życia, który tworzy nieoczywisty klimat wśród mieszkańców tej dzielnicy.