Wiele osób przyjeżdżających po raz pierwszy do Warszawy, czy to na studia czy do pierwszej pracy, ma wątpliwości czy uda im się znaleźć  uczciwe i rzetelne biuro nieruchomości. Na szczęście jest kilka zasad, które pomogą nam wybrać rzetelnego pośrednika. 

Data dodania: 2012-03-14

Wyświetleń: 4292

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons


Licencja na obrót nieruchomościami

Każdy pośrednik musi mieć licencję. Zawsze mamy prawo poprosić o jej okazanie. Co więcej - mamy także prawo wylegitymować pracownika biura nieruchomości - czyli poprosić go o dowód, a nie tylko o licencję.  Ale to nie wszystko - tam gdzie konkurencja jest duża, czyli w takich miastach jak Warszawa, biuro nieruchomości powinno podkreślać swój profesjonalizm przez dołączenie do jednego ze stowarzyszeń pośredników nieruchomości.

Lokalne biura

Jak wiadomo nie da się zadowolić wszystkich i nie da się wiedzieć wszystkiego. Dlatego powinniśmy ufać raczej tym biurom nieruchomości, które koncentrują się na lokalnym rynku. Czyli w tym wypadku nie na całej Warszawie, ale na konkretnej dzielnicy czy rejonie. Duże agencje i biura nieruchomości, często przejmują i dołączają do swojego katalogu  oferty innych biur. Z tego powodu ich pracownicy niejednokrotnie nie wiedzą co sprzedają. W przypadku biur o lokalnym zasięgu zdarza się, że pośrednik nieruchomości zna na przykład mieszkania na wynajem na wylot, bo już kilka razy pośredniczył w znalezieniu najemcy.

Pomoc w formalnościach

Kiedy już wybierzemy biuro zwróćmy uwagę jak zachowują się jego pracownicy. Po pierwsze powinni nas poinformować jak wygląda aktualna sytuacja na rynku nieruchomości - jak kształtują się ceny, czy w najbliższym czasie możliwa jest ich zmiana i z jakiego powodu. Po drugie biuro nieruchomości powinno nam zapewnić szczegółowe informacje na temat wymaganych dokumentów oraz uprzedzić o tym jakie kruczki mogą pojawić się w umowie najmu lub sprzedaży nieruchomości. Zwróćmy tez uwagę na to, w jakich warunkach odbywa się rozmowa. Powinniśmy mieć zapewniona prywatność.

Finanse

W przypadku zakupu mieszkania lub domu najczęściej będzie nam potrzebny kredyt. Oczywiście może go nam polecić pracownik biura nieruchomości. Warszawa jest jednak dużym miastem i nie ma problemu ze znalezieniem firm specjalizujących się w kredytach. Więc jeżeli biuro nieruchomości ma być wiarygodne, pośrednik nie może się narzucać z proponowaniem nam kredytu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena