Dawno już minęły czasy, kiedy granity i marmury były stosowane jedynie jako materiał na schody i parapety,. Obecnie coraz częściej wykonuje się nich także blaty, elementy ozdobne a nawet ... meble.

Data dodania: 2011-12-09

Wyświetleń: 1896

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Szczególnie duża popularnością cieszą się blaty z granitu i marmuru. Te pierwsze zawdzięczają popularność  nie tylko zaletom estetycznym ale także dużej wytrzymałości na wszystkie te czynniki, które z reguły doprowadzają do uszkodzenia powierzchni blatów. Granitowe blat jest odporny na wodę, temperaturę, żrące substancje, zarysowania i uderzenie. Po zderzeniu z mosiężnym moździeżem granitowy blat najczęściej pozostaje nienaruszony.

A wybór granitów na naszym rynku stale się zwiększa. W nowoczesnych wnętrzach najczęściej stosuje się blaty z szarego lub czarnego granitu, ale odważniejsi znajda także zielone, granatowe i niebieskie. Ponadto takie blaty dobrze wpisują się w trend powrotu do naturalnych surowców.



Ale nie tylko granit przezywa nagły powrót popularności. Coraz chętniej stosujemy w naszych domach także marmur. I nie chodzi tylko o klasyczne kominki, ale także o blaty z marmuru. Nie poleca się ich co prawda do kuchni i łazienek, bo w kontakcie z woda mogą stawać się śliskie. Ale blaty z marmuru są niezastąpione jako wykończenie starych mebli. Marmur świetnie komponuje się z antykami, a często jest nawet jedynym możliwym wykończeniem mebla, którego oryginalna powierzchnia uległa uszkodzeniu. Niektórzy idą nawet o krok dalej i dorabiają do mebli także marmurowe gałki.  

Oczywiście może wydawać się, że marmur i granit są dość ryzykownymi surowcami - przynajmniej jeśli mamy na myśli ryzyko estetyczne. Bo nietrudno stosując te surowce zmienić swój dom w kiczowaty zamek dla lalek. Ale coraz więcej osób zaczyna korzystać z usług profesjonalnych projektantów wnętrz, a ci potrafią zrobić z marmur nawet całą łazienkę. I to dobierając materiał w ten sposób, żeby pomieszczenie nie wyglądało jak dworek czy muzeum.
Możliwe więc, że moda na granity i marmury - nie tylko na blatach, zagości w naszych domach na dłużej.

Możliwe więc, że moda na granity i marmury - nie tylko na blatach, zagości w naszych domach na dłużej. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena