Łupież sam w sobie nie zagraża naszym włosom. Nie jest może przyjemną dolegliwością, bo powoduje świąd i sprawia, że włosy wyglądają bardzo nieciekawie, ale nie jest na tyle istotnym zagrożeniem, by wpadać w panikę gdy już się pojawi. Tym niemniej łupież warto zwalczać, bo po pierwsze sprawia on że włosy wyglądają bardzo brzydko (nie tylko włosy), po drugie: pośrednio grozi też wyłysieniem. Myślicie, że to niemożliwe? Możliwe i owszem, wbrew twierdzeniom osób bagatelizujących wpływ łupieżu na włosy może on bardzo naszej czuprynie zaszkodzić.
Łysienie a łupież
Łupież może doprowadzić do łojotoku, bardzo często jest też jego skutkiem. Łojotok z kolei zagraża włosom, to z jego powodu pojawia się tzw. łysienie łojotokowe, które wbrew pozorom nie jest wcale rzadkim zjawiskiem. Łysienie typowo kobiece i łysienie męskie również mogą ulec nasileniu wskutek łojotoku. Objawy towarzyszące łupieżowi czyli świąd i gromadzenie się na skórze charakterystycznych łupieżowych łusek (szczególnie w łupieżu tłustym) mogą też sprawić, że włosy, a właściwie mieszki włosowe, ulegną uszkodzeniom mechanicznym wskutek drapania skóry głowy i usuwania łusek.
Łupież a włosy
Dopóki nie pozbędziemy się łupieżu nie mamy co liczyć na to, że nasze włosy będą wyglądać ładnie toteż jeśli zależy nam na ich wyglądzie powinniśmy w miarę możliwości intensywnie powalczyć z łupieżem. Leczenie łupieżu wymaga zastosowania leczniczych szamponów przeciwłupieżowych, szampony kosmetyczne, nie zawierające środków leczniczych, zazwyczaj są zbyt słabe by mogły poradzić sobie z już istniejącym łupieżem.