Trądzik, zwany młodzieńczym, może pojawić się w każdym wieku, nawet niemowlęcym i dojrzałym. Jednak okres dojrzewania to czas szczególnie sprzyjający tej dolegliwości. Jest to skutek aktywności męskiego hormonu płciowego – androgenu, co doprowadza do zwiększonego wydzielania łoju. Ten z kolei czopuje pory, co uwidacznia się na skórze jako czarne kropki. Są to zaskórniki otwarte.
Czasami zaskórniki przybierają postać białych grudek. Gdy do wewnątrz porów dostana się bakterie, stale obecne na skórze, wówczas pojawia się stan zapalny, czyli ropne pryszcze. Należy unikać ich dotykania, a tym bardziej – nie wyciskać, gdyż to tylko pogorszy stan skóry. Jeśli wówczas nie rozpocznie się leczenie trądziku, może się to skończyć pojawienia się torbieli i ropnych nacieków. Taki stan może doprowadzić do powstania stałych blizn, przebarwień i nierówności na skórze. Na trądzik w stanie lżejszym stosuje się przemywanie twarzy preparatami zawierającymi kwas retinowy.
Zaskórniki da się usunąć roztworem kwasu salicylowego oraz preparatami siarki. Natomiast do likwidacji stanów zapalnych, a z tym trzeba się zwrócić do dermatologa, lekarz zaleci maści antybiotykowe oraz preparaty z nadtlenkiem benzoilu lub z kwasem azelainowym. Stany zaawansowane trądziku wymagają doustnej kuracji antybiotykowej, a gdy to nie pomaga, wówczas trzeba zastosować terapię preparatami izotretynoiny. Jest to bardzo agresywne leczenie, dające niepożądane skutki uboczne, lepiej więc nie lekceważyć początków trądziku młodzieńczego, tylko od razu stosować łagodniejsze środki.