Wszelkiego rodzaju gry potrafią wciągać. Wie to każdy miłośnik gier komputerowych, który niejedną noc przesiedział nad swoją ulubioną kampanią, misją lub zadaniem...

Data dodania: 2012-02-09

Wyświetleń: 1637

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

W raz z rozwojem internetu i jego rozpowszechnieniem w domach coraz większej liczby mieszkańców na całym świecie, wszystkie dziedziny życia przenoszą się do internetu. Podobnie stało się z grami. W odpowiedzi na coraz mniejszą ilość czasu, który mamy na poszczególne czynności, dużą popularność zyskały tzw. gry MMOG, a więc gry odbywające się w przeglądarkach internetowych.

Gry przeglądarkowe to najczęściej gry strategiczne, gry bitewne, gry typu menadżer, a także gry karciane, stołowe, hazardowe i wiele wiele innych. Gry menadżerskie, którym przyjrzymy się bliżej, są specyficzną formą spędzania czasu. Zazwyczaj nie wymagają od nas zbyt dużo czasu. W kilkanaście, maksymalnie kilkadziesiąt minut tygodniowo jesteśmy w stanie całkowicie zarządzić przedmiotem gry, a jeżeli gra nam się spodoba, to stanie się naturalną częścią naszego dnia. Czy takie gry istnieją?

Z pewnością wiele zależy od rodzaju gier menadżerskich i naszych indywidualnych upodobań. Zdecydowanie najpopularniejszymi grami przeglądarkowymi są gry typu football manager. Piłka nożna w Polsce, pomimo długo wyczekiwanego sukcesu, jest sportem numer jeden. Choć nasze kluby są daleko za Cyprem, Ukrainą, ostatnio Kazachstanem, to właśnie piłka nożna ma największą popularność. Wielka w tym zasługa ogólnoświatowej pozycji soccera. Piłkarski Mundial, Liga Mistrzów to świetne telewizyjne produkty.

Dlaczego piłkarskie gry MMOG są tak popularne? W najlepszych przeglądarkowych managerach wcielasz się w rolę nie tylko trenera, menadżera, czy księgowego. Stajesz się prezydentem klubu, odpowiedzialnym za każdy aspekt jego funkcjonowania. Gry z najwyższej półki oferują także wizualizację meczów swojej drużyny. W każdą niedzielę, gdy rozgrywana jest kolejka ligowa, możesz na żywo zobaczyć jak spisują się twoi podopieczni, jak funkcjonuje wybrana taktyka i co musisz zmienić, aby twoja drużyna grała jeszcze lepiej.

Rozbudowany menadżer piłkarski oprócz systemu ligowego, posiada także rozgrywki pucharowe, mecze towarzyskie, ligę juniorów, wreszcie ligę mistrzów oraz młodzieżowe i seniorskie reprezentacje narodowe. W końcu w internecie nie ma ograniczeń. Dobre gry posiadają użytkowników na całym świecie. Taki system sprawia, że angażując się w grę możesz zostać trenerem dowolnej reprezentacji narodowej i zostać wirtualnym mistrzem świata. Tak rozbudowana gra i tyle możliwości potrafią wciągnąć na wiele lat.

Kolejnym aspektem gier przeglądarkowych, który wpływa na stworzenie wyjątkowej atmosfery danej gry, jest forum. Forum jest nieodłącznym elementem dobrych gier MMOG. To kopalnia wiedzy o grze, a czasem nawet coś więcej. Niektórzy mówią, że pewien football manager posiada forum, które jest ważniejsze niż sama gra. A to właśnie kontakt z innymi użytkownikami na forum tworzy często całą atmosferę gry. W końcu jak wyobrazić sobie odbycie kampanii wyborczej na stanowisko selekcjonera reprezentacji Polski bez dyskusji na forum? O tym, jak ważną częścią życia może stać się manager online, niech świadczy „spot” wyborczy przygotowany przez jednego z forumowiczów, a wyraźnie wymierzony w jednego z głównych kandydatów. Gry potrafią wciągać

Licencja: Creative Commons
2 Ocena